Zima Čechům zatápí a ještě není konec. Napřesrok řada z nich přejde na jiný způsob vytápění

Ceny elektřiny a plynu začaly klesat. Dřevo začíná prodejcům ležet ve skladech, další konjunktura přijde v létě, tedy pokud lidé nezačnou topit jinak.

i Zdroj fotografie: abcMedia
                   

Už loni v létě se s vývojem situace na Ukrajině dalo tušit, jak se změní energetická situace v Evropě. Ceny dřeva byly v červenci rekordní, nabídka přesto nestačila poptávce. Lidé se snažili předzásobit, jak Události247 psaly. Zájemci čekali až tři měsíce a už předem věděli, že si budou muset hodně připlatit. Zima ale stále nekončí a někteří už nemají z čeho brát. Nakupují přímotopy, shánějí tepelná čerpadla i solární panely.

V příští topné sezóně alternativně

Důchodce Josef Pustějovský obývá s manželkou rodinný domek v Podbeskydí. Problémy se dřevem, jaké zažil před touto sezónou, jej přiměly uvažovat o změně způsobu vytápění. „Letos už jsem spálil všechno, co jsem měl. Musel jsem začít brát ze zásob na příští rok. A to dřevo je v tuto chvíli ještě mokré, takže ničí komín. To budou další tisíce na jeho vyčištění. Rozhoduju se, že zaizoluju, co se dá, a přejdu na plyn.“ Končí nadějeplným povzdechem: „Snad ta zima už skončí!“

iZdroj fotografie: abcMedia

Prodejce topiv Aleš Krupa z Hlučína registruje v chování zákazníků nápadné změny. Nejvíce podle jeho zjištění souvisejí s tím, jak si víc lidí pořizuje tepelná čerpadla nebo soláry. „Zima nekončí, prodeje jsou ale takřka na nule,“ svěřuje se Událostem247. „Lidi teď řeší spíš dovolené. Zásoby si nadělali v prosinci. O prázdninách zase nastoupí takový nápor, že nebudeme stíhat. Tvrdé dřevo teď prodáváme za 2 800 Kč, sypaný metr a měkké za 1 800, zakončuje pro Události247 Krupa.

Energetické společnosti půjdou s cenami dolů

Počasí končící astronomické zimy ještě ale k šetření teplem motivovat nijak nebude. Meteoroložka Dagmar Honsová nastínila Událostem247 blížící se jaro. Bude srážkově nadprůměrné a poslední zimní dny ještě pořádně chladné. Dobré zprávy má Aleš Krupa alespoň pro ty, kteří vsadili na uhlí. „Ceny šly razantně dolů. 12 – 13 000 Kč za tunu. To je oproti loňským dvaceti tisícům pořádný rozdíl,“ konstatuje pro Události247.

iZdroj fotografie: abcMedia
Česko loni spotřebovalo o pětinu méně zemního plynu než loni

Ceny elektřiny i plynu v současné době výrazně klesají, píše tzb-info. Důvodem je recese, kdy se sice inflace velmi pozvolna zastavuje, ale zároveň klesá poptávka po energiích. Společnost ČEZ na svém webu pokles cen konstatuje a připomíná, že plní svůj slib Čechům a zlevňuje některé produkty. Ceny se dostanou výrazně pod cenové stropy, zejména u plynu, kde cena postupně klesne až na 1 500 korun za MWh. Zákazníci ušetří i tisíce korun ročně.

Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Ondřej Trčálek
Autor článku

Ondřej Trčálek

Baví mě čtenářům poskytovat fakta a dávat je do souvislostí. Působil jsem v rádiích Orion a Kiss Morava. Od roku 2005 jsem vyráběl reportáže pro několik televizí. Inspiraci hledám především v hudbě.

Zobrazit další články
Pes štěká v noci do prázdna: Možné důvody a jak ho to odnaučit
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Selhání ledvin se špatně rozeznává: Nečekané příznaky jako otoky kotníků a svědění kůže
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nová umělá inteligence se sama vyvíjí stejně, jako tomu bylo při Darwinově evoluci
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
„Létající“ tank T-80 existuje i v pomalejší verzi UD bez plynové turbíny: měl být budoucností SSSR, ale slyšet je o něm stále