Důchod nebude pobírat každý: Stát řekl, jaké práce se do penze nepočítají. Řada lidí bude muset živořit

Seniorům se v tomto roce kvůli inflaci zvyšovaly důchody třikrát. Celkově to bylo asi o 2500 korun. Letošní navýšení stálo státní rozpočet o 56 miliard navíc.

i Zdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
                   

Na zákonnou valorizaci mají nárok všichni příjemci státního důchodu, tedy i invalidní důchodci nebo příjemci některého z pozůstalostních důchodů. Psal o tom web E15. Zdaleka ne všechny práce a výdělky se však do důchodu počítají. Je nutné si dávat pozor na situace, kdy není placeno důchodové pojištění, informuje o tom web České důchody.

Důchody dál porostou

V červnu tohoto roku činil průměrný důchod 17 300 korun. Psal o tom web Kurzy. Vůbec první zvýšení důchodů přinesla letos v lednu řádná valorizace. Průměrný důchod se na začátku roku zvýšil o 805 korun. O další mimořádnou valorizaci penzí se pak postarala rostoucí inflace. V červnu si tedy důchodci polepšili v průměru o 1017 korun. V září jim druhá mimořádná valorizace zvýšila penze o dalších v průměru 700 korun, spočítal web Aktuálně

iZdroj fotografie: Depositphotos
Důchodci dostanou opět přidáno. Měli by si ale hlídat výši částky

Senioři si přilepší i příští rok. „Důchody by se od ledna 2023 měly zvýšit v průměru o 4,7 procenta. Základní výměry vyplácené stejnou částkou všem důchodcům se zvýší o 140 korun, aby byla zachována jejich vazba na průměrnou mzdu. Procentní výměry vzrostou o 5,1 procent. Valorizace se ze zákona stanovuje na výši průměrného důchodu v červnu, což znamená zvýšení u průměrného důchodu od ledna o 825 korun,“ cituje web České důchody ministra Mariana Jurečku.  

Nejnižší důchod bude necelých 5000

Aby měli lidé jistotu, že získají nárok na starobní důchod, musí kromě důchodového věku splňovat také podmínku minimálního počtu let důchodového pojištění, připomíná web České důchody. Aktuálně je potřeba mít alespoň 35 let pojištění, případně 30 let bez započítání náhradních dob. Vláda Petra Fialy chce v budoucnu tuto hranici snížit. Některým profesím však hrozí, že budou „na stará kolena“ bez příjmu.

iZdroj fotografie: Unknown author / Creative Commons / CC BY
Průměrný plat na pozici a číšník – servírka v lokalitě Česko je 25 256 Kč (mzdové období: měsíčně)

Jedná se o práce v šedé nebo černé zóně,“ řekl událostem247 ekonom Štěpán Křeček. „Jsou to lidé placení na ruku, bez výplatních pásek. Z pohledu státu takový člověk nebyl zaměstnán. Dalším problémem jsou lidé, kteří mají minimální mzdu a zbytek dostávají na ruku. Běžné je to třeba u číšníků a servírek, kteří jsou placení z dýšek. Problém je i u živnostníků, kteří se snaží snižovat příjmy, které daní. V roce 2023 bude nejnižší možný důchod ve výši 4 810 korun,“ dodal ekonom pro Události247.

Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články