Důchody porostou méně než doposud: Vládní konsolidační balíček má pomoci naplnit státní kasu

Fialův kabinet představil dlouho očekávaný konsolidační balíček. Pozornost by mu měli věnovat důchodci a ti, kterým se věk odchodu do penze blíží.

i Zdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
                   

Řadu týdnů jednali ministři o jednotlivých záměrech ke snížení zadlužování státu a o ozdravení veřejných financí, píší Novinky. Důležitou součástí konsolidačního balíčku je reforma důchodů. Ta má vést k tomu, že se oproti dnešním pravidlům sníží nově přiznávané důchody. Také penze současných důchodců porostou méně než dosud. Navíc se maximálně odsunou odchody do penzí, dodává CNN Prima News. Tím se má zvýšit motivace lidí mít vlastní spoření.

Vláda: „Udržitelné důchody, zeštíhlení státu“

CNN Prima News dále upozorňuje na 11 nejdůležitějších bodů reformy. Ty v principu vedou k tomu, aby se všem od roku 2026 plošně snížil důchod. Jednou z nejvýznamnějších změn je ta, která se týká propočtu u jednotlivých pásem mezi takzvanými redukčními hranicemi. To bude finálně znamenat pokles nově přiznávaných penzí o stovky až tisíce korun oproti současnosti. Podle ministra Jurečky by se měl týkat lidí nastupujících do důchodu po roce 2026.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Pracujících seniorů přibude. Ozdraví to státní finance

Vedle změn valorizace důchodů se zpřísní podmínky pro odchody do předčasného důchodu, doplňují Novinky. Místo nynějších pěti let se maximální doba předčasného důchodu sníží na tři roky. Zvýší se například minimální základ odvodů pro živnostníky. Penze by se podle Jurečky měly nově valorizovat o třetinu růstu reálných mezd, nyní je to o polovinu. Garantovaný důchod bude 20 % průměrné mzdy, 10 % bude činit základní část. Na 10 % se pak zvedne zásluhový díl.

Pomoc pracujícím důchodcům je pomocí pracovnímu trhu

Věk odchodu do důchodu by se měl zvyšovat pouze na základě dat Českého statistického úřadu, a to dle zvyšování věku dožití. Úprava nad dnešních 65 let se od roku 2031 dotkne osob narozených po roce 1965, píše web Peníze. „Cíl je jasný, průměrná doba výplaty důchodů i v budoucnu nesmí klesat. Každý musí dostat možnost strávit v důchodu alespoň 21 let,“ uvedl pro novinky ministr Jurečka. Věk odchodu do důchodu se bude nastavovat každý rok lidem, kterým bude ten rok 50 let.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Průměrná česká penze dosahuje poloviny průměrné mzdy

Karel Staněk roky, které mu zbývají do důchodu, nepočítá. Je mu 58 a je spokojen na pozici manažera rodinné firmy, kterou, jak vysvětlil Událostem247 nehodlá „pustit“. „Mám tolik soudnosti, abych věděl, jak je to na tom s poměrem nás pracujících a důchodců. I kdyby to byla jiná vláda, nic nenadělá s tím, že pořád menší podíl lidí aktivně pracuje. Jíst chtějí všichni. Nevím, na co se dnes chce někdo spoléhat, já na státní zajištění stáří rozhodně ne!“

Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Ondřej Trčálek
Autor článku

Ondřej Trčálek

Baví mě čtenářům poskytovat fakta a dávat je do souvislostí. Působil jsem v rádiích Orion a Kiss Morava. Od roku 2005 jsem vyráběl reportáže pro několik televizí. Inspiraci hledám především v hudbě.

Zobrazit další články