EET ještě do konce roku skončí. Vláda má zrušení ve svém programovém prohlášení

Elektronická evidence tržeb byla kvůli pandemii do konce roku 2022 přerušena a žádný podnikatel tak už teď nemusí své tržby evidovat. Úřady tuto povinnost nekontrolují.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Podnikatelé se však mohou evidovat dobrovolně. Jak připomíná CNN Prima NEWS, projekt EET byl jedním z ústředních témat Andreje Babiše (ANO), který ho prosadil ještě jako ministr financí ve vládě Bohuslava Sobotky. Evidence platila od 1. prosince 2016 pro restaurace a ubytovací zařízení. Od března následujícího roku pak byla povinná pro podnikatele ve velkoobchodu a maloobchodu.

Vláda: Plníme programové prohlášení

Podle premiéra Petra Fialy (ODS) se EET moc nevyplatilo. „Podnikatelům zrušení pomůže. Jim zavedení evidence tržeb peníze sebralo a nepřineslo to nic ani státu,“ uvedl na tiskové konferenci po jednání vlády. Aktuálně je podle finanční správy do projektu zapojeno zhruba 201 tisíc podnikatelů, kteří zaevidovali zhruba 19,2 miliardy účtenek. Návrh, který schválila vláda, nepočítá s dalším provozováním EET ani pro dobrovolně evidující podnikatele. Důvodem jsou finanční úspory.

iÚčtenky

Ministr financí Zdeněk Stanjura vysvětlil: „V programovém prohlášení vlády jsme se zavázali zrušit EET, protože přináší zbytečnou administrativu podnikatelům, souhrnně provoz a aktualizace pokladních zařízení stojí každoročně zhruba 1,5 miliardy korun. Když si k tomu přidáte celkový náklad na straně státu za zhruba půl miliardy korun ročně, nevidím žádný důvod v EET pokračovat. Tím spíše, že ze zákona smí evidovat pouze hotovostní tržby, kterých má být oproti bezhotovostním platbám v roce 2025 podle odhadů jen asi pětina.“

Babiš i Schillerová zuří

Podle Andreje Babiše, který EET prosadil, narovnala podnikatelské prostředí a celkově státu přinesla víc než 35 miliard korun. „Díky tomu se zásadně snížily daně a pan Stanjura sprostě lže, pokud říká, že to nic nepřineslo,“ uvedl. Podle expremiéra tehdejší vláda věnovala projektu hodně energie a EET pomohla rozpočtu a poctivým podnikatelům. „Vracíme se do starých časů ODS, kdy zase se budou ptát, jestli to chcete na fakturu, nebo bez faktury, zase se bude podvádět,“ doplnil. Informuje o tom ČT24.

iZdroj fotografie: S vědomím Aleny Schillerové / Facebook
Alena Schillerová

Podle ministerstva financí v letech 2017 až 2020 činily celkové náklady na EET zhruba 2,17 miliardy korun. Zrušení EET podle něj nepřinese dodatečný výdaj rozpočtu. Ekonom Štěpán Křeček Událostem247 potvrdil, že to, že by podnikatelé do EET po zrušení ještě dobrovolně zadávali tržby, je velmi nepravděpodobné. „Bude to spíše kuriozita. Je to úkol navíc, takže každý, kdo bude mít tu možnost, tak se toho rád zbaví. Možná, že pár vybraných provozů a nadšenců dál zůstane, ale masově očekávám, že od toho lidé odejdou.“   

Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články