Elitní kriminalista Kazbunda se vyjádřil k zákroku policistů proti Romovi v Teplicích

Veřejností otřásl případ Roma, který o víkendu zemřel v Teplicích poté, co proti němu předtím zasahovala policie. Podle Rady Evropy jsou záběry z incidentu znepokojující.
i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

K incidentu došlo v sobotu odpoledne, když policisté v Teplicích vyjížděli k potyčce dvou mužů, kteří poškozovali cizí auta. Když na místo přijela hlídka, ležel podle policie jeden z nich poraněný na zemi. Ve chvíli, kdy se k němu muži zákona přiblížili, začal být muž agresivní, napadl je a způsobil jim škrábance. Jednoho policistu dokonce pokousal.
Podle lékaře zemřel muž na předávkování drogami

Na internetu poté začalo kolovat amatérské video z policejního zásahu. Je na něm vidět, že se muž vzpíral a křičel, policisté proto použili donucovací prostředky. Podle serveru Romea.cz klečel jeden ze zasahujících policistů několik minut zadrženému Romovi na krku. Případ se dál prověřuje. Soudní pitva vyloučila souvislost úmrtí s policejním zákrokem. Lékař už dříve uvedl, že příčinou smrti zřejmě bylo předávkování drogami.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Ministr vnitra Jan Hamáček policisty podpořil s tím, že pokud někdo pod vlivem návykových látek porušuje zákon, musí počítat s tím, že policie zasáhne. Hlavně díky práci policistů jsme podle něj v první desítce nejbezpečnějších zemí světa. Myslí si to i Stanislav Kazbunda, bývalý elitní kriminalista, lektor odborných předmětů a učitel střelecké přípravy na Policejní akademii. Je to podle něj obvyklý a nejjednodušší způsob jak člověku znemožnit pohyb.

Zákrok odsuzují i v zahraničí, přirovnávají ho k případu George Floyda

Romani Rose, ředitel Ústřední rady německých Sintů a Romů, zákrok označil za nelidský, odporný a brutální. Rada, která sdružuje romská etnika, to přirovnává s případem černocha George Floyda. Ten zemřel v Americe loni v květnu poté, co mu policista několik minut klečel na krku. Rose vyzval k plnému objasnění teplického incidentu a k přísnému potrestání policistů. Chce také apelovat na vrcholné představitele České republiky a Německa.


iZdroj fotografie: Depositphotos

K bezodkladnému, důkladnému a nezávislému vyšetření smrti Roma v Teplicích po policejním zákroku vyzývá také Rada Evropy. Záběry z události jsou podle ní znepokojující a vyvolávají mnoho otázek. V Teplicích vzniklo v ulici, kde k zákroku došlo, pietní místo. Přicházejí tam stovky lidí, někteří přijeli i ze zahraničí. Zapalují svíčky a pokládají květiny.

Zdroj: Stanislav Kazbunda pro iDnes 

Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
5/5 (81%) 1225 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Bydlím zdarma v chytrém domečku o pár metrech čtverečních. Postavila jsem ho svépomocí bez hypotéky a nemůžu být šťastnější
JakZdravě.cz
Tělo vám těmito symptomy předpovídá infarkt. V žádném věku je nepodceňujte, důsledky mohou být fatální
VědaŽivě
Pozor, i v Česku narazíte na smrtelně jedovaté pavouky. Co dělat po styku s nebezpečným osminožcem?
ArmádníZpravodaj
Britské námořnictvo o polovinu zvýší sílu svých torpédoborců. Co je důvodem tak razantního kroku?