Konec prodeje energy drinků dětem: Politici řekli, že budou na občanku, stejně jako alkohol

Energy drinky mají povzbuzující účinek, ale obsahují látky poškozující dětské zdraví. Lékaři polemizují, zda by regulace měla být stejná jako u alkoholu.

i Zdroj fotografie: Wolfmann / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Obliba energetických nápojů u dětí a adolescentů v ČR roste. A to navzdory tomu, že dle odborníků od roku 2006 množství konzumovaných slazených limonád celkově klesá. Výsledky výzkumu Health Behaviour in School-aged Children (2018) přinesl server prevcentrum. CNN Prima NEWS informuje o iniciativě koaličních poslanců, jejímž výsledkem by mělo být regulování prodeje energy drinků podobně jako v případě alkoholu.

Hranice osmnácti let je nastavena příliš vysoko

Děti by neměly pít energetické nápoje, shodli se v reportáži CNN Prima NEWS všichni poslanci ve Sněmovně. Místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Olga Richterová (Piráti) prohlásila: „Osobně jsem vždy opatrná při jakékoli regulaci. Svoboda je pro Piráty důležitou hodnotou. Víme ale, že energetické nápoje škodí dětem. Jejich nadměrná konzumace souvisí také s horšími studijními výsledky, fyzickým a duševním zdravím.“

iZdroj fotografie: Depositphotos
Kofein ani nadměrné množství cukru dětskému zdraví neprospívají

Kardiolog Vladimír Srp komentuje návrh a jeho možný dopad zdrženlivěji. Na dotaz Událostí247 z pozice lékaře i rodiče odpovídá, že podle něj je v současném znění až příliš striktní. Soudí, že by se asi jen těžko obhajovalo nebezpečí konzumace energy drinků coby argument pro takto paušální opatření. „Jiný problém představuje otázka, jak snadno se dají takové látky zneužívat a jak často se to děje,“ zamýšlí se dále lékař pro Události247.

Dospívající dceři dopřeju raději nealkoholické pivo

V zásadě souhlasím s omezením přístupu mladistvých k energy drinkům. Ale při srovnání s alkoholem, přikláněl bych se k hranici 16 let,“ uzavírá Srp pro Události247. Svůj názor na to má i Linda Kučerová. S partnerem vychovávají dohromady čtyři děti. Společnému dítěti jsou dva roky, ti z předchozích vztahů jsou teenageři. Jak řekla Událostem247, shodli se, že energetické nápoje pro děti vhodné nejsou.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Podle lékařů by věková hranice měla být nižší, než 18 let

Nedopřávali je těm už odrostlejším a nic na tom nehodlají měnit ani v případě nejmladšího syna. „S takovým zákazem souhlasím. Myslím, že v energy drincích jsou látky, které by děti vůbec neměly přijímat. To spíše dovolím své čtrnáctileté Birell, i když to taky možná není správně. Nejsem si jistá, jestli je v nich opravdu nula alkoholu.“ Připouští, že paušální zákazy mají i svá negativa. „Kolik jiných věcí na trhu je špatných a nikdo jejich prodej neruší,“ dodává pro Události247.

Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články