Záchranáři jsou na hraně možností, čelí i agresivitě | Události247.cz

Enormní počet výjezdů, agresivita lidí a výhružky. Mluvčí záchranářů popsala situaci okolo covidu

Jedním z nejzasaženějších krajů současnou vlnou koronavirové epidemie je jižní Morava. Záchranná zdravotnická služba má enormní počet výjezdů. Je na hraně svých kapacit.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Epidemie koronaviru v Česku postupuje. Přestože podle údajů resortu zdravotnictví počty nakažených koronavirem mírně klesají, čtvrteční nárůst byl osmý nejvyšší za dobu epidemie od loňského března. Virová nálož v populaci zůstává podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška extrémně vysoká. Na hraně kapacit se v některých regionech ocitají nemocnice, ale také záchranné služby.
Třetina má covid-19

Záchranná služba hlásí podle ČT maxima výjezdů k nemocným lidem. „Na hraně kapacit už jsme dlouho. V tuto chvíli poskytuje na území Jihomoravského kraje přednemocniční neodkladnou péči zhruba 50 posádek. V posledních dnech jsme k běžnému počtu výjezdových skupin přidali šest týmů,“ cituje Michaelu Bothovou, mluvčí jihomoravské Zdravotnické záchranné služby iDnes. Dodala, že počet výjezdů sanitních vozů s posádkami je enormní.

Zveřejnil(a) Michaela Bothova dne Pondělí 12. října 2020

Zhruba třetina výjezdů jsou koronavirové případy. „Pro představu: za normálních okolností máme v průměru 250 až 270 událostí za 24 hodin. Nyní se běžně pohybujeme na 300 a více událostech za den. V pondělí 29.11. jsme zaznamenali historický rekord – 383 akcí. Z toho 131 nějakým způsobem souviselo s covidem,“ uvedla Bothová. U covidových výjezdů musí mát záchranáři respirátory, pláště, štíty a další ochranné pomůcky. Pokaždé musí desinfikovat celou sanitu, po pacientovi s covidem je specifická a dlouho trvá.

Agresivita roste

Podobně jako zdravotníci v nemocnicích se i posádky záchranné služby setkávají se stále zvyšující se agresivitou. „V současné době pozorujeme zvýšenou nervozitu u lidí, kteří volají na linku 155. Už při hovorech jsou někteří až agresivní. Když naše posádky přijedou na místo, také se často setkávají například s nadávkami či výhrůžkami. Poměrně nedávno došlo k fyzickému napadení,“ říká mluvčí. Zdrogovaný muž záchranářům hrozil dokonce zastřelením. „A skutečně kousek od něj ležela pistole,“ popisuje výjezdy mluvčí.


iZdroj fotografie: Depositphotos
Sanitka

 Dodala, že se záchranáři nesetkávají jen s agresí. „Jsou tu i velmi slušní, zdvořilí a disciplinovaní pacienti. A také dostáváme mnoho pochval, kdy nám pacienti či jejich blízcí děkují a chválí práci našich posádek. To je pak velmi milé a povzbudivé,“ dodala. Ani samotným záchranářům se ale covid-19 nevyhnul. „Máme zhruba 20 covid pozitivních zaměstnanců, ale máme tu i další pracovní neschopnosti. Přesto situaci stále zvládáme. Neustále posunujeme strop našich možností,“ podotkla Bothová.

Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Zobrazit další články
adbz.cz
Pěstování, sušení a skladování provensálských bylinek od A do Z: Těm domácím se chutí žádné kupované nevyrovnají
JakZdravě.cz
Ananasová šťáva zažene otravný kašel i nachlazení. Rychlá úleva od hlenů a zánětů přírodní cestou je osvědčenou metodou
VědaŽivě.cz
Prodavačka otevřeně promluvila o tom, jak supermarkety zákazníky šidí. Potraviny zepředu nikdy nebrat, varuje
ArmádníZpravodaj.cz
F-22 Raptor Spojené státy neprodaly ani nejlepším spojencům. Vývoj je stál miliardy dolarů