Epidemie covidu-19 je v Česku na ústupu, po dovolených se to ale může změnit. Hygiena plánuje zpřísnit kontroly navrátilců

V Česku už několik týdnů klesá počet nově nakažených koronavirem. Aby to tak zůstalo i nadále, měli by hygienici podle ministra zdravotnictví hlídat dodržování opatření u lidí, kteří se vracejí z ciziny.
i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Epidemii se podařilo dostat pod kontrolu. V úterý přibylo 131 případů covidu, to je o třetinu méně než před týdnem. Na 100 000 obyvatel připadá za sedm dní méně než osm nakažených, tedy nejméně od loňského července. Odborníci ale varují před přílišným optimismem. Po dovolených u moře by totiž mohli lidé přivézt zpět do Česka obávané mutace viru. Zamezit by tomu mělo dodržování opatření.
Hygienici by měli kontrolovat všechny, kteří se vrátí ze zahraničí

Hlavní hygienička Pavla Svrčinová chce, aby prošli cílenou kontrolou všichni, kteří se vrátí z ciziny a v termínu nepřijdou na test. Zatím tato praxe funguje spíš namátkově. Podle epidemiologů je také potřeba kontrolovat dodržování samoizolace. Po návratu z rizikových zemí by teď měli lidé jít na pět dnů do karantény a poté podstoupit kontrolní PCR test. Jestli to opravdu dodrží by podle ministerstva zdravotnictví měla kontrolovat hygiena.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Krajské hygienické stanice mají podle Svrčinové od minulého týdne oslovovat ty, kteří po návratu z červených a tmavě červených zemí na cestovatelském semaforu nepřijdou v termínu na test. Poté, co vyplní příletový formulář, totiž dostane hygiena upozornění z informačního systému infekčních nemoci a dotyčnému zavolá, proč se nenechal otestovat. Kontroly testů kvitují i odborníci, přidali by však ještě kontrolu domácí izolace.

Lidé mají při cestě do ciziny k dispozici aplikaci, které upozorní na rizika

Z průzkumu u všech krajských hygienických stanic je zřejmé, že podstoupení testu u lidí po návratu z červených zemí nekontrolovala ani jednou žádná z nich. Hygienici provádějí kontroly namátkově, nebo se zaměřují například na cestovatele z Indie, Brazílie či Jihoafrické republiky. Právě to jsou země, ze kterých nakažlivější varianty koronaviru pochází.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Většina Čechů chce ale podle informací organizace Czech Turism strávit dovolenou v tuzemsku. Za hranice plánuje vyrazit jen malá část lidí. Podle Asociace cestovních kanceláří odjelo z republiky okolo 60 000 českých turistů. Ministerstvo zahraničí vyvinulo aplikaci DROZD, která má upozorňovat na různé nenadálé a rizikové situace, například zemětřesení nebo zhoršení pandemické situace v dané zemi. Nejčastěji se lidé registrují při cestách do Řecka, Chorvatska nebo Velké Británie.

Zdroj: ČT

Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
5/5 (81%) 292 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Bydlím zdarma v chytrém domečku o pár metrech čtverečních. Postavila jsem ho svépomocí bez hypotéky a nemůžu být šťastnější
JakZdravě.cz
Tělo vám těmito symptomy předpovídá infarkt. V žádném věku je nepodceňujte, důsledky mohou být fatální
VědaŽivě
Pozor, i v Česku narazíte na smrtelně jedovaté pavouky. Co dělat po styku s nebezpečným osminožcem?
ArmádníZpravodaj
Britské námořnictvo o polovinu zvýší sílu svých torpédoborců. Co je důvodem tak razantního kroku?