Pracovat jenom 4 dny v týdnu chce skoro každý Čech. Brzy se tak možná stane

Až 70 % Čechů by si podle průzkumu přálo pracovat jen 4 dny v týdnu. Systém testovaný v zahraničí přináší rozporuplné výsledky.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V některých evropských krajinách už nějaký čas experimentují se zavedením stálého čtyřdenního pracovního týdne. Web iRozhlas přinesl výsledky průzkumu agentury Ipsos a společnosti Welcome to the Jungle zveřejněného v březnu. Podle něj by si kratší pracovní týden chtělo v Česku vyzkoušet 70 % lidí. Výhod se nabízí spousta. Nejvíce tuto pracovní dobu chtějí na Islandu a ve Velké Británii. V současnosti probíhá testování ve španělské Valencii, píše iRozhlas. V Česku se tomu tak možná stane.

Splněný sen: Tři dny volna každý týden

Čtyřdenní pracovní týden se momentálně na trhu práce dá uchopit dvěma způsoby, pokračuje iRozhlas. Jeden způsob je, že lidé stále musí odpracovat 40 hodin týdně, ale mají to „zcuknuté“ do čtyř dnů. Potom mají třídenní víkend. Druhý způsob hledá efektivnější cestu, a to netlačit na těch 40 hodin týdně. Skutečně pracovat kratší dobu, čtyři dny v týdnu s efektivnějšími nástroji. A mít třídenní víkend, aby si člověk mohl odpočinout, uvádí iRozhlas.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Šéfové firem budou brzy potřebovat více zaměstnanců

Čtyřicetiletý automechanik Roman Kopecký má v názoru na týdenní pracovní dobu zcela jasno, jak vysvětlil Událostem247: „Čtyřdenní pracovní týden? O tom sním dlouho. Práce, která by mi to umožnila, by pro mě byla snová.“ Komentář ekonomického poradce premiéra Fialy, tedy Štěpána Křečka, pro Události247 byl spíše skeptický. Podle experta spočívá špatné chápání výsledků vinou odlišného chování lidí při „testovacím“ provozu oproti praxi, jaká se ustálí později.

Bylo by to jako po zavedení „covidové“ práce homeoffice

Problém všech pokusů na toto téma tkví v jejich krátkodobosti. Na chvíli si upraví týdenní režim tak, jak si přáli, tak se snaží. Výsledky vypadají, jakoby čtyřdenní pracovní týden neměl vliv na pokles produktivity. Ale kdyby se to plně zavedlo v celé naší ekonomice, zřejmě by k poklesu produktivity došlo. Snažíme-li se dohánět západní ekonomiky, kdy ještě nejsme na té úrovni, kde bychom chtěli být, byl bych s takovými pokusy velice opatrný,“ říká Křeček pro Události247.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zkušenosti z „covidových“ časů hovoří proti čtyřdennímu pracovnímu týdnu

Máme jednu z nejnižších nezaměstaností na světě. Pokud budeme zkracovat pracovní týden, nutíme tím podniky najímat více zaměstnanců, kteří by nahradili ty, kteří mají volno. To znamená vyšší mzdové náklady,“ dodává expert pro Události247. Ekonom připomíná situaci, která nastala před třemi lety, kdy covid uzamkl Čechy do režimu homeoffice. „Taky to chvíli vypadalo, že práce z domu bude stejně efektivní, pracovní morálka zůstane. Ale dlouhý útlum to jasně vyvrátil,“ uzavírá ekonom Křeček pro Události247.

Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články