Nárok na důchod se bude u lidí lišit. Počítá s tím ministr Jurečka

Dobu, kterou lidé stráví v důchodu, nelze prodlužovat donekonečna, varují experti. Češi se dožívají stále vyššího věku a penzijní systém je na hranici ufinancovatelnosti.

i Zdroj fotografie: abcMedia
                   

Nárok na starobní důchod se bude zřejmě u lidí lišit. V průměru by lidé měli penzi pobírat 21 roku, píše web Aktuálně. Po jednání s prezidentem Pavlem to novinářům řekl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Roli při stanovení důchodu má hrát vývoj délky života, věk nástupu do práce i její náročnost. Dále má být rozhodující i doba placení odvodů. Důchodový věk se v Česku postupně prodlužuje. U mužů o dva, u žen obvykle o čtyři měsíce ročně.

Žijeme déle. Budeme muset déle pracovat

Jurečka už dříve také uvedl, že lidé v náročných profesích by měli mít možnost jít do důchodu dříve. A to až o pět let bez krácení částky a ostatní nejvýš o tři roky s výraznějším snížením částky než dnes. Podle poslední důchodové ročenky z roku 2021 lidé trávili ve starobní penzi v průměru 23,9 roku. Z toho ženy průměrně 28,1 roku, muži 18,9 roku.

iZdroj fotografie: abcMedia
Ženy stráví v důchodu delší čas než muži. Přes 28 let

Důchodový věk se mi blíží. Moc se těším,“ svěřuje Událostem247 osmapadesátiletý strojní zámečník Jan Koucký. „Říkám lidem, že teď dávám na sebe všude čím dál větší pozor, abych se důchodu dožil. A užil si jej. Mám vnoučata, na která bych potřeboval mít mnohem víc času. A spoustu plánů ,na stará kolena’, ale myslím to s něma vážně. A kdybych, až to pověsím na hřebík, ještě těch dvacet let žil, nezlobil bych se.“

Férově pro každou generaci

Ekonom Štěpán Křeček pro Události247 připomněl, že na rozdíl od minulých časů se dnes většina z nás důchodu dožívá. ,,Jde ale o to, jak dlouho pak v tom důchodu můžeme pobývat, abychom to finančně utáhli.“ 21,5 roku je podle experta opravdu délka férová ke všem generacím. Událostem247 to potvrzuje Jakub Augusta z MPSV. „Cílem je, aby průměrná délka výplaty důchodu i nadále zůstala na stejné úrovni, jako tomu je nyní. To jest cca 21,5 roku.“

iZdroj fotografie: Depositphotos
Jurečka: Za prohloubením propadu jsou tři loňské valorizace

Legislativní změna MPSV počítá s výrazně nižším zdaněním pracujících starobních důchodců. Omezení se ale dočkají „předčasní důchodci“. Ti nebudou moci mít zároveň příjem zatížený povinností platit sociální pojištění a zároveň pobírat předčasný důchod až do dosažení řádného důchodového věku.

Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Ondřej Trčálek
Autor článku

Ondřej Trčálek

Baví mě čtenářům poskytovat fakta a dávat je do souvislostí. Působil jsem v rádiích Orion a Kiss Morava. Od roku 2005 jsem vyráběl reportáže pro několik televizí. Inspiraci hledám především v hudbě.

Zobrazit další články