Ministerstvo vnitra zažalovalo firmy, které nezaplatily za leteckou dopravu ochranných pomůcek z Číny. O jakou částku se jedná?

Náklady státu spojené s přepravou roušek z Číny pro soukromé firmy dosáhly 81 milionů korun. Je možné, že nebudou uhrazeny, varoval Nejvyšší kontrolní úřad.
i Zdroj fotografie: Úřad vlády ČR
                   

Ministerstvo vnitra podalo dvě žaloby na firmy, které mu nezaplatily za leteckou dopravu ochranných pomůcek z Číny během první vlny pandemie. Možnost přepravy roušek a respirátorů vládním letadlem do Česka využily i soukromé firmy. Třetí žalobu resort připravuje. U soudu po společnostech ministerstvo vnitra vedené Janem Hamáčkem vymáhá celkem osm miliónů korun.

Dvě žaloby jsou podané, třetí se chystá

Když pandemie vypukla, byl v Česku kritický nedostatek ochranných pomůcek. Díky leteckému mostu s Čínou měly do být do tuzemska dopraveny rychle. Platbu od firem za přepravu ale vnitro nemělo smluvně ošetřenou a řešilo ji i se zpožděním. Některé firmy dodatečné faktury odmítly zaplatit. „V současné době byly podány dvě žaloby proti společnostem Respilon Group a Inexport,“ řekl iRozhlasu mluvčí ministerstva vnitra Ondřej Krátoška.


iZdroj fotografie: Úřad vlády ČR

Výrobce roušek a respirátorů z nanovláken Respilon Group státu podle Krátošky dluží 487 tisíc korun. Předžalobní výzvu firma odmítla, protože požadavek ministerstva považuje za neoprávněný. Doprava ochranných pomůcek prý měla být zdarma. „Byla to gentlemanská domluva,“ řekla dříve serveru ředitelka společnosti Jana Zimová s tím, že firma zase státu darovala nanoroušky za 1,5 milionu korun. Podle ministerstva to ale nedoložila.

Stát neměl smlouvu na přepravu

Žalobou se ministerstvo domáhá zaplacení 806 tisíc korun od firmy společnosti Inexport. Podle serveru firma dodávala materiál Plzeňskému kraji, který od ní nakoupil podle údajů v registru smluv respirátory za 13 milionů korun. Ministerstvo vnitra rovněž připravuje další žalobu, a to na společnost Cedes Logistik, která má státu dlužit téměř 6,7 milionu korun.


iZdroj fotografie: Úřad vlády ČR

Podle zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu náklady státu, spojené s přepravou roušek a respirátorů pro soukromé firmy, dosáhly 81 milionů korun. Je možné, že tyto náklady nebudou státu zpětně uhrazeny, protože podmínky platby za dopravu nebyly předem ošetřeny ve smlouvě,“ uvedl kontrolní úřad.  Vnitro náklady nakonec naúčtovalo 15 společnostem. Dosud bylo uhrazeno 53 milionů.

Zdroj: iRozhlas, NKÚ

Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (80%) 353 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Celý život děláte stejnou chybu. Nesprávným používáním čistících prostředků ztrácíte čas i energii
JakZdravě.cz
Už jste o ní slyšeli? Výhody ajurvédské triphaly jsou nepopiratelné. Zde jsou hlavní důvody, proč byste ji měli denně konzumovat
VědaŽivě
Chcete v životě více vášně a sexuálního napětí? Stačí si dopřát 15 minut slunečního světla denně, tvrdí nová studie
ArmádníZpravodaj
F-15EX Eagle II je prošpikován nejnovější technologií. Z 50 let starého stroje je znovu obávaný válečník