V Česku by se mohlo očkovat vakcínou vyráběnou v Číně

Fotbalový boss Jaroslav Tvrdík chce v Česku očkovat čínskou vakcínou. Prozradil, jak ji chce do vlasti dostat

Česká republika v současné době postupuje podle doporučení EU a používá vakcíny od společností Pfizer, BioNTech a Moderna, mohla by však přibýt další.
i Zdroj fotografie: SK Slavia Praha

Proti viru SARS-CoV-2 už bylo vyvinuto několikero očkovacích látek od spousty společností a v různých zemích. Česká republika používá vakcíny schválené Evropskou unií, nicméně existuje i jiná cesta, jak zajistit dostatek dávek pro všechny občany ČR. Je jím obcházení doporučení EU a zakoupení jiných než schválených látek.

Vakcínu prý Tvrdík sežene z Číny

Jaroslav Tvrdík, bývalý ministr obrany a současný šéf fotbalového klubu Slavia, by rád v Česku viděl mimo jiné i čínskou vakcínu proti covidu. Sám o sobě říká, že je schopný ji sehnat a to v dostatečném množství pro celou zemi. Pro Fortuna podcast uvedl, že spousta jeho kolegů z Asie je očkovaná právě čínským přípravkem, který je podle něj nezávadný.

iZdroj fotografie: unsplash.com
Vakcínu prý dokáže Tvrdík díky kontaktům sehnat přímo od čínského prezidenta.

Podle slov Tvrdíka se čínský prezident vyjádřil tak, že by byl ochoten poskytnout zemím střední a východní Evropy svou vakcínu Sinopharm. Dále uvedl, že jeho asijští kolegové měli při testu na protilátky mnohem větší podíl právě díky čínské látce. Ta však ještě nebyla schválena pro používání na území EU, i přesto ji však používají některé z východních zemí.

Některé země už ji mají

Mezi ty státy, které vakcínu z Číny používají nebo si ji objednali patří Srbsko, Maďarsko a Černá hora. Co se týče zemí mimo Evropskou unii je možné se nechat očkovat pomocí čínské látky například v Zimbabwe. Poslední výsledky však hovoří o její nižší účinnosti, která by se měla pohybovat okolo necelých 90 procent.

iZdroj fotografie: unsplash.com
Podle expertů je účinnost Sinopharmu necelých 90 %.

Slavia udělá kampaň na podporu čínské vakcíny

Tvrdík se nebojí tolik toho, že by nebyl schopen sehnat dostatečné množství jako spíše názoru české veřejnosti. Podle něj má spousta obyvatel naší země špatný názor na Čínskou lidovou republiku a hrozilo by, že by vakcínu odmítali už jen z principu. Aby svým slovům dodal na vážnosti, prohlásil, že je fotbalová Slavia ochotná udělat bezplatně kampaň podporující očkování, pokud se schválí Sinopharm.

88 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
5/5 (81%) 285 hlasů
Nahlásit chybu
Soutěž pro naše čtenáře
Tento týden už po čtvrté v řadě budeme pravidelně losovat výherce luxusní vířivky v hodnotě 65 000 Kč, zadejte e-mail a zúčastněte se.
Další slosování soutěže za:
Zadáním e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů