Průzkum agentury STEM: Volby do Sněmovny by aktuálně vyhrálo hnutí ANO

Hnutí ANO 2011 by získalo 31,1 % hlasů, ODS na 2. místě 15,5 %. Do Parlamentu by se dostali ještě SPD, Piráti, TOP 09 a STAN.

i Zdroj fotografie: Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR
                   

Průzkum provedený agenturou STEM zveřejnily CNN Prima News. Vyplývá z něj, že pokud by se nyní konaly volby do Poslanecké sněmovny, zvítězilo by hnutí ANO s 31,1 procenta. Druhá ODS by získala pouze 15,5 procenta. Například lidovci by se s 3,4 procenta do dolní komory parlamentu ani nedostali. Na třetím místě by se umístilo hnutí SPD s 11,9 procenta, za kterou by následovali Piráti s 9,3 procenta. Do Sněmovny by se ještě těsně dostaly další dvě vládní strany. TOP 09 by získala 5,6 procenta a hnutí STAN pouze 5,5 procenta.

Průzkum nepočítá s předvolebními koalicemi

Další data průzkumu přinášejí podrobnější analýzu nálad ve společnosti. Například hnutí ANO může teoreticky získat až 37,8 procenta hlasů, pokud by pro něj hlasovali všichni, kteří to zvažují. ODS má potenciál zisku 22,3 procenta hlasů, což je méně než SPD, které by mohlo dosáhnout až na 25,1 procenta hlasů dotázaných voličů. Strany se o své potencionální voliče přetahují. „K ANO tíhne více než polovina potenciálu SPD, Přísahy či ČSSD. Dále by mohlo brát významné díly potenciálu Trikolóry, Svobodných i Zelených,“ uvádějí výzkumníci podle CNN Prima News.

iZdroj fotografie: Ben Skála, Benfoto / Creative Commons / CC BY-SA
Petr Fiala

Svůj pohled na výsledky průzkumu nastínil Událostem247 profesor Stanislav Balík, děkan Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity. Vadou podle něj je, že průzkum nepracoval s předvolební koalicí SPOLU. „Takto to vlastně nemá příliš smysl komentovat. Protože: Jak jsme se dozvěděli, že ODS ztrácí? Stejně jako Piráti se STAN, ani strany koalice SPOLU přece nekandidovaly v posledních volbách samostatně. Chtějí pokračovat, teď mají kandidáty ve dvou třetinách senátních obvodů. V řadě měst a obcí staví společné kandidátky,“ připomíná děkan.

Do Sněmovny by neprošli komunisté, ČSSD ani Lidovci

Pro Události247 profesor Balík dále komentuje možný vliv probíhající prezidentské kampaně Andreje Babiše na nárůst preferencí ANO. „To je samozřejmě možné, ale připomínám, že z uvedeného průzkumu opravdu nepoznáme, jak velký ten vzestup doopravdy je. A jestli mohl výsledky průzkumu negativně ovlivnit médii často diskutovaný agresivní tón Babišových mítinků? To určitě ne. Pro Sněmovnu je to naopak lepší. Horší je to pro něj jako pro někoho, kdo chce dostat ve 2. kole prezidentských voleb 51 % hlasů.“

iZdroj fotografie: Depositphotos
Andrej Babiš

Podle dalších výsledků průzkumu STEM by před branami Sněmovny skončili s 4,8 procenta sociální demokraté, uvádí CNN Prima News. Lidovci, komunisté či Přísaha by získali lehce přes tři procenta hlasů oslovených respondentů. Sběr dat probíhal od 4. do 11. srpna 2022. Dotázáno bylo kombinací on-line a telefonických hovorů 2093 občanů České republiky starších 18 let.

Nejbližší volby do Poslanecké sněmovny se uskuteční v roce 2025. Letos na podzim se budou konat komunální a senátní volby. Ty proběhnou současně v pátek 23. a v sobotu 24. září 2022.

Diskuze Vstoupit do diskuze
91 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články
Vyšší pohodlí a zvýšení produktivity práce s držákem monitoru NB G45
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Kancelářský držák monitoru s vynikající ergonomií NB G45
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Starověké stavby v arabské poušti odhalily pozůstatky dosud neznámých rituálů
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: Challenger 2 projede ruskými protitankovými zátarasy, jako by tam nebyly, a snadno odtlačí i jiné překážky