Hustá dvojka jako budoucnost ČSSD | Události247.cz

Komentář: Hustá dvojka ČSSD nepomohla, teoreticky by se ale mohla stát její nadějí do budoucna

Ve volbách do Poslanecké sněmovny sociální demokracie propadla a z parlamentu vypadla. Návrat na vrchol české politiky nemusí být jednoduchý.

i Zdroj fotografie: Úřad vlády ČR
                   

Když se v sobotu začaly sčítat výsledky voleb do Poslanecké sněmovny, nejdříve se ČSSD radovala. Vypadalo to, že se nenaplní předpovědi a bude mít poslance. Zhruba po hodině bylo vše jinak a výsledek se propadal stále více pod magických pět procent. Jan Hamáček ale stejně do poslední chvíle věřil v obrat díky pražským hlasům pro hustou dvojku, jak sebe označovali Jana Maláčová a Matěj Stropnický. Ani to nevyšlo.
Kontroverzní kroky na síti

Pravdou zůstává, že tito dva lídři pražské kandidátky byli v minulých týdnech asi nejviditelnější částí internetové kampaně ČSSD. Otázka zůstává, zda v tom dobrém nebo špatném smyslu. Třeba jejich angažování se v přepadávání firem s kontrolami inspekce práce mnoho pozitivních reakcí nevzbudilo. Ale na rozdíl od mnoha jiných kolegů se alespoň snažili a byli vidět. Že to nepomohlo, je věc druhá. A nemusí to být jen jejich vina.

Ani si to nemyslí. Třeba Jana Maláčová dokonce tvrdí, že prohra, kterou ČSSD utrpěla, je dokonce menší, než mohla být. Každopádně dnes je tato končící ministryně práce a sociálních věcí jednou z nejviditelnějších postav ČSSD. A mluví se o ní jako o kandidátce na předsedkyni, protože Jan Hamáček po volebním debaklu rezignoval. Otázkou je, co bude moci voličům, které nutně potřebuje ČSSD získat zpátky, nabídnout.

Program jim ukradlo ANO

Určitě nějaký sociální a levicový program, což by nemuselo být tak těžké. Ne, že by ho neprosazovala, ale faktem zůstává, že voliče sociálních demokratů z velké části vyluxovalo hnutí ANO, které se ze spíše pravicové strany přeorientovalo spíše doleva. Samozřejmě část mohla přijít k liberální levici, za kterou jsou dnes považováni Zelení nebo Piráti. Nutno podotknout, že jde o zcela jinou levici, než představuje ČSSD.

předně všem našim a svým voličům děkuji za podporu. Výsledek je prohra, já si myslím, že menší, než socdem hrozila, ale…

Zveřejnil(a) Matěj Stropnický dne Pondělí 11. října 2021

Na tu nyní dokonce Matej Stropnický útočí, kvůli jejímu taktizování. Tento bývalý předseda Strany zelených, známý svým bydlištěm na zámku, to má relativně jednoduché. Není členem ČSSD a nemusí s ní být spojovaný. Otázkou tedy zůstává, co udělá. Zda se stáhne z politiky, vstoupí do sociální demokracie nebo přejde k jiné straně. Koluje dokonce vtip, že by mohl do ANO. A byla by to třetí strana, kterou potopí. Každopádně chvíle slávy pro hustou dvojku teoreticky ještě může přijít. Záleží jen na ní.

Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
5/5 (81%) 77 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Zdravé náhrady pšeničné mouky pro každý účel. Mají méně kalorií a neobsahují lepek
JakZdravě.cz
Trápení s trávením bude minulostí. Bylina, kterou máte doma, uleví bleskurychle i bez lékařské návštěvy
VědaŽivě
Život na Marsu nikdy neměl šanci. Důvod je prostý, uvádí nová studie
ArmádníZpravodaj
Velké odhalení: USA mají protisatelitní zbraně, které nahánějí hrůzu světovým velmocím