Někteří zákazníci společnosti Nano Green za elektřinu zaplatí statisícovou částku

Společnost Nano Green oznámila, že přechází na spotové ceny elektřiny.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pro zákazníky to znamená, že budou od 1. října 2022 elektřinu platit podle aktuálních cen na trhu, všímají si toho Hospodářské noviny. Nano Green jim také poslala predikci měsíčních plateb na dalšího půl roku. Jeden ze zákazníku na svém Twitteru napsal, že následující půlrok za elektřinu zaplatí 250 tisíc korun, přitom používá tepelné čerpadlo.

Zákazníci jsou v pasti

Když Milan Starec v listopadu 2021 s Nano Green uzavíral smlouvu, vycházely mu zálohy na 5000 korun měsíčně. Podle zaslaného odhadu by měl ale přes zimu platit více než desetinásobek, pokračují Hospodářské noviny. Jako mnoho dalších zákazníků se proto od dodavatele rozhodl odejít.Vadí mi způsob, jakým nám společnost oznámila, tak i skutečnost, že si nezajistila energii dopředu. Mám s ní smlouvu na dobu neurčitou s ceníkem pro rok 2022,“ uvedl Starec pro Hospodářské noviny.

V celkovém součtu tak cena elektřiny vyjde na 15 666,60 Kč za 1 MWh. Tato částka však nemusí platit dlouho, píše web Měšec. Ceny se budou měnit a nebude možné předvídat skutečné náklady při vyúčtování ceny elektřiny, píše dále Měšec. Zákazníci však nemají moc možností, kam přejít. Velcí dodavatelé energií už nové nepřijímají, pokračuje Měšec. Menší dodavatelé pak mají buď podobný ceník nebo extrémně vysoké ceny.

Za nedostatek elektřiny mohou vodní elektrárny

Před spotovými produkty už na jaře varoval Energetický regulační úřad. „Pro dodavatele jsou nyní spotové produkty pochopitelně výhodné. Téměř nic u nich totiž neriskují a marži mají jistou. Energie mohou kupovat na krátkodobém trhu a veškerá rizika prudkých cenových výkyvů nesou spotřebitelé. Ti bohužel zjišťují, co podepsali, až když jim skokově rostou zálohy,“ cituje iDnes členku Rady Energetického regulačního úřadu Markétu Zemanovou.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Vodní elektrárna

Hlavní důvody, které nás přiměly k prodeji elektřiny za spotové ceny, byl jak razantní růst cen na trhu, tak také fakt, že naše portfolio z 50 procent tvoří vodní elektrárny, které v důsledku extrémního sucha v červnu, červenci a v srpnu nedokázaly zdaleka dodat nasmlouvané množství,“ řekl Událostem247 jednatel Nano Green David Brožík. „Museli jsme tak pro nové i stávající klienty velké množství elektřiny dokupovat za aktuální vysoké ceny,“ dodal Brožík pro Události247.

Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články