Imunita proti koronaviru podle vědců vydrží i několik let, a někdy i celý život. Přeočkování by tak nemuselo být třeba

O tom, jak dlouho je člověk imunní vůči koronaviru, se vedou neustálé diskuse. Nově zveřejněné studie ale ukazují, že doba ochrany je výrazně delší, než se původně čekalo.
i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Schopnost organismu bránit se koronaviru má podle vědců vydržet nejméně rok. Podle nových výsledků může být ale u některých lidí dokonce celoživotní. Podle studie, kterou zveřejnil časopis Nature, se imunita časem zlepšuje. Nejsilnější ji mají lidé, kteří se nechali naočkovat proti covidu-19.
Lidé po prodělaném covidu se zřejmě nebudou muset přeočkovat

Odborníci, kteří provedli první zveřejněnou studii, zjistili, že paměťové buňky zodpovědné za imunitní paměť přežívají v kostní dřeni a mohou podle potřeby produkovat protilátky. Při prvním setkání s nákazou koronavirem se rychle množí a vytvářejí velké množství protilátek. Poté, co je akutní infekce zažehnána, se malý počet buněk usadí v kostní dřeni a pokračuje v tvorbě ​protilátek. Ty časem sice v krvi postupně klesají, ale v kostní dřeni i nadále zůstávají.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Podle druhého rozboru, který byl zveřejněn na internetové stránce BioRxiv, některé B paměťové buňky zrají a sílí po dobu nejméně jednoho roku od prodělání infekce covidem. Většina lidí, která se z této nemoci uzdravila a později se nechala naočkovat, už podle odborníků nebude muset jít na přeočkování.

Bezpříznakoví lidé podle vědců silnou imunitu proti covidu většinou nemívají

Očkovaní lidé, kteří covid neměli, nebo ti, kteří se nemocí nakazili, ale neměli téměř žádné příznaky, podle vědců zřejmě přeočkování vakcínou proti covidu potřebovat budou. Nabízí se tedy otázka, co je pro získání imunity lepší, jestli prodělání nemoci, nebo očkování. Vzhledem k tomu, že se zřejmě asi jen minimum lidí bude chtít covidem nakazit úmyslně, aby získali přirozenou imunitu, je rozhodování vcelku snadné.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Navíc se nedá předem odhadnout, jaký průběh nemoci by každý jedinec měl. Jsou známy desítky případů, kdy měli sportovci a do té doby zdraví lidé tak těžkou formu covidu-19, že skončili na několik týdnů v nemocnici a potřebovali podporu dýchání. Autoři obou uvedených studií ale připomínají, že zkoumali jen omezený počet pacientů, kteří se koronavirem nakazili před rokem. I když jsou výsledky zatím velmi optimistické, je nutné pokračovat ve výzkumu imunity i nadále.

Zdroj: Nature

Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
5/5 (83%) 291 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Rodina zrekonstruovala trup starého letadla na přepychový pojízdný karavan. Kreativitě se meze nekladou
JakZdravě.cz
Proč je peeling tak důležitý
VědaŽivě
Co se děje s tělem při absenci spánku? Zpravidla jde o závažné důsledky, které mohou být v některých případech fatální
ArmádníZpravodaj
Projekt Stargate zkoumal možnosti čtení myšlenek pro vojenské účely