Čtvrt milionu lidí v existenčním ohrožení: Zvyšuje se zájem o poradenství v nouzových situacích

Rok trvající inflace. Češi se snaží nepropást žádnou výhodnou akci, vracejí se k domácímu vaření nebo k samozásobení zeleninou.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Až čtvrt milionu obyvatel ČR nedosáhne ani na základní životní potřeby, uvedly CNN Prima News. Už celých dvanáct měsíců trvající inflace podle CNN Prima News způsobuje, že 81 procent nízkopříjmových Čechů zažívá zhoršení své finanční situace.

Prudké zdražování

Pouze 16 procent lidí s nízkým příjmem má takové výdělky, že bez problémů zaplatí své základní životní potřeby. 1 153 000 Čechů žije podle analýzy projektu Neviditelní v nízkopříjmové domácnosti. Jde o osoby, jejichž společné příjmy většinou pokryjí základní životní potřeby, ale neumožňují vytvářet rezervy, doplňuje CNN Prima News.

iRodina

Vždy jsem žila spíš na podprůměrné finanční úrovni. Ale poslední rok, co je ta inflace, je to opravdu hrozný. Skládám korunku ke korunce. Z jednoho důchodu je těžko vyžít, máte se co otáčet. Abyste mohl zaplatit inkaso, koupit si základní potraviny, mít i na léky, protože bez těch se člověk taky neobejde. Nadávám, kdykoliv jdu do obchodu, jak je to nebo ono už zase dražší.,“ řekla Událostem247 starobní důchodkyně Alena Panáčková z Ostravy.

V podobném duchu se Událostem247 svěřuje osmasedmdesátiletá Hana Trlicová. „Jdou na mě mdloby, když vidím v obchodě maso za 160 korun za kilo. Dneska jsem si v hypermarketu koupila krček za 109 korun. Jenom proto, že byla taková akční cena, jinak je všude v okolí za 169. Koupila jsem si ho víc, abych si ho mohla naporcovat do mrazáku. Člověk dnes prostě musí dávat pozor, co kupuje. Taky ušetříme třeba tím, že jíme zeleninu z vlastních záhonků,“ dělí se seniorka o svou strategii úsporného stravování.

Lidé se vyhýbají restauracím

Dále Událostem247 líčí, jak i jejího syna drahota donutila změnit domácí ekonomiku a stravovací návyky: „Žije sám a byl zvyklý chodívat na obědy do restaurace. Ale dneska když stojí menu 150 korun, tak si to rozmyslí. Volá mi: ,mamko, jak se to a to vaří?’ A protože bydlí na ubytovně, navaří i pro kamarády spolubydlící. Koupí toho větší množství, a když už vaří, tak celý kotel guláše, nebo dělal ve velkém kuřata na smetaně. Kluci jsou rádi, že pojí domácí jídlo a ještě ušetří,“ uzavírá důchodkyně.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Finance

Ředitel Charity Ostrava Martin Pražák pro Události247 komentuje nárůst počtu lidí v tíživé životní situaci: „Enormně se zvýšil zájem o poradenství. Lidé se na nás obracejí o pomoc v nouzových situacích, na jaké nebyli zvyklí a s jakými nepočítali. Najednou mají problém se zaplacením nejdůležitějších věcí, jako je elektřina, základní životní potřeby. Vím, že obecně jsou na očích veřejnosti hlavně problémy seniorů. Méně se asi ví, že asi nejkrušnější časy momentálně zažívají rodiče samoživitelé,“ doplnil Martin Pražák.

Co si o současné situaci se zdražováním myslíte?

Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články