Lidmi oblíbenou šunku najednou stáhli z prodeje. Má to dobrý důvod, o kterém zákazníci vůbec nevěděli

Výrobce na obalu potraviny uváděl nepravdivé informace. Obchodní řetězec tak zákazníky podle inspektorů prokazatelně klamal.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Potravinářská inspekce nařídila společnosti Lidl Česká republika, aby neprodleně stáhla z celé své tržní sítě nevyhovující potravinu ITALIAMO Prosciutto Crudo s označením data minimální trvanlivosti do 27. července 2022, označení šarže FA2211809, výrobce Filiera Uno Prosciutti. Inspekce o tom informovala na svém webu.

Správní řízení trvá několik měsíců

Výrobce na obalu potraviny mimo jiné uvedl, že 100 gramů šunky bylo vyrobeno ze 194 gramů vepřové kýty. Laboratorní rozbor ale potvrdil, že 100 gramů šunky bylo vyrobeno pouze ze 142,5 gramů masa. Psal o tom web Aktuálně. „Údaj na obalu potraviny tak je pro spotřebitele zavádějící ohledně skutečného podílu masa,“ řekl Událostem247 mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce Pavel Kopřiva.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Lidé často kupují nevědomky šizené potraviny

Podíl masa v šunce se hodnotí akreditovanou laboratorní metodou, a tudíž obstojí u soudu, pokud by kontrolovaná osoba měla pocit, že něco nebylo v pořádku,“ popsal Událostem247 Kopřiva. „Ukončení správního řízení, které bylo s firmou zahájeno, většinou trvá tak dlouho, že v současnosti ještě uzavřeno nebude. U větších obchodních řetězců se navíc pro efektivnost hodnotí více prohřešků najednou,“ dodal mluvčí.

Obchody prodávají plesnivé výrobky

U sušených masných výrobků je podle inspektorů uváděna hmotnost masa vždy v syrovém stavu. Proto je uvedený obsah masa vždy vyšší oproti finálnímu výrobku v sušeném stavu. Pro Lidl to tak byl v krátkém časovém úseku už druhý prohřešek. V květnu z prodeje stahoval konzervu „PIKOK Chalupářské vepřové maso“. I v tomto případě byl uveden na obalu menší podíl masa, než jaká byla skutečnost. S touto konzervou měl Lidl problém i v roce 2018, připomíná web Podnikatel

iZdroj fotografie: Depositphotos
Při výběru masa by si měli lidé dát pozor

K nejzávažnějším zjištěním inspektorů v poslední době patří prodej uzenářských výrobků zasažených plísní. Psal o tom web TN. Například v prodejně Zava v Litvínově inspektoři už dříve našli více než osm kilogramů takových uzenin, z toho dokonce téměř dvě kila v obslužném chladícím pultu. Dále inspektoři našli plesnivé salámy, zkažené maso nebo podměrečné pečivo, píše dále TN.

Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články