Po plynu a energiích i alkohol. Pálenka možná letos nebude skoro vůbec k dostání

Zejména v jihomoravských pěstitelských oblastech neočekávají letošní úrodu ovoce s přílišným optimismem. Ovocné stromy i vinohrady poničilo krupobití.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Příroda zatím švestkám přeje, zhatit skvělou úrodu může jedině sucho, konstatoval iDnes začátkem června. Celkovou letošní úrodu ovoce tehdy odhadovali experti jako přinejmenším nadprůměrnou. Od té doby ale zasáhly celou republiku dvě vlny velkých veder a dlouhé období sucha, jih Moravy zase poškodily kroupy. Události247 zmapovaly, jak se dosavadní průběh počasí odrazil v aktuálním očekávání pěstitelů ovoce i provozovatelů pálenic.

Aktuální situace

Marta Pawlicová, tisková mluvčí Ústředí Českého zahrádkářského svazu, nemá pro milovníky ovocných destilátů příliš dobré zprávy. „Jablek, jak se zdá, bude letos strašně moc. Těm se daří tradičně i tady u nás ve Středních Čechách. Meruňky u nás vypadaly zkraje dobře, opylily se, ale pak přišla vedra a všechno to popadalo. Měla jsem o víkendu na návštěvě Moraváky z Hodonínska. Kroupy jim zničily ovoce i vinohrad. Podle nich nejspíš letos slivovice ani meruňkovice nebude,“ shrnuje situaci Pawlicová pro Udalosti247.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Jabloň

Nečekaný devastační úder krupobití na jihu Moravy potvrdil Událostem247 i Radek Chamrád, sadař a vinař z Hroznové Lhoty u Veselí nad Moravou. „Ze začátku sezóny to vypadalo, že se všemu daří, ale pak dorazily kroupy. Někteří mají po ovoci i po víně na vinohradu. My jsme tak jako tak moc švestek neměli, ale směrem dolů k Hodonínu, k Břeclavi, se podařilo něco zachránit. Tam už někdo má i posbírané. Ale taky letos napadla nějaká zvláštní mšice trnky,“ popisuje pěstitel stav věcí na Jižní Moravě.

Meruňky a jablka

Ani Josef Babinec, pěstitel ovoce z Frenštátu pod Radhoštěm nevyhlíží letošní úrodu s přílišnými nadějemi. Událostem247 odpovídá: „Letos je to horší. Možná to způsobily ty mrazy. Celkově to málo kvetlo, a co bylo, to ze stromů popadalo. Na stromech nezůstalo nic, ani listí. Vždycky jsme měli krásná jablka, letos je jich málo, rychle hnijí, nemají šťávu. Míval jsem dřív i 50 litrů kvasu z jednoho stromu. Letos to vidím sotva na jednu bečku. Když není nic jiného, vždycky mám v záloze ,směs’ z různých druhů ovoce, ta bývá taky dobrá.“

iZdroj fotografie: Depositphotos
Palírna

S opatrným optimismem reaguje na otázku Událostí247 Roman Rajský, provozovatel lidové palírny v Ostravě-Plesné. „V polovině července, jsme jako vždy začali pálit nejdříve třešně. Zhruba jednou týdně několik kotlů. Troufám si říct, že ovoce má nasazeno dobře. Pokud nepřijdou sucha nebo nějací škůdci, očekávám minimálně průměrnou sezónu. Od srpna zpracováváme meruňky, pak první jablka, hrušky a švestky budou dominovat v říjnu, listopadu. Na meruňky mám zatím dvě objednávky. Slabota, ale o něco lepší, než loni,“ uzavírá Rajský.

Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Zobrazit další články
Jak z obyčejné pánve udělat nepřilnavou: Stačí trocha oleje a přibližně hodina času. Jídlo se na ni už nikdy nepřichytí
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Nápoj, který dokáže zbavit špatného cholesterolu a chronických onemocnění. Skládá se z obvyklých surovin
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Proč královské ženy odpradávna musely rodit před velkým davem lidí: Některé kvůli tomu málem přišly o život
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
„K zemi půjdou jako kachny“, nové rychlopalné dělo je zabijákem stíhaček, dronů i plavidel. Doplní ho nezastavitelná raketa