Babiš: Je na mně, jestli pověření prezidenta přijmu | Události247.cz

Je na mně, jestli budu sestavovat vládu nebo ne, řekl premiér Babiš. Podle jeho slov ho prezident pověří

Koho pověří prezident Miloš Zeman, který je hospitalizovaný na klinice intenzivní medicíny, sestavením nové vlády, se stále neví. Hrad se poprvé vyjádří ve středu.

i Zdroj fotografie: Úřad vlády ČR
                   

Dosavadní premiér Andrej Babiš řekl, že prezident v neděli před svým převozem do nemocnice hovořil o tom, že když nastane chvíle, osloví ho s pověřením k sestavení vlády. Miloše Zemana po schůzce s premiérem odvezla sanita do střešovické Ústřední vojenské nemocnice. Je hospitalizovaný na klinice intenzivní medicíny. Hrad se poprvé vyjádří k dalšímu postupu hlavy státu při sestavování povolební vlády ve středu.
Koalice s hnutím ANO jednat nebudou

Hnutí ANO v nové sněmovně má sice největší klub, ale dosud opoziční koalice Spolu a Pirátů se Starosty už deklarovaly vůli společně převzít vládu. Ve dvousetčlenné dolní komoře mají koalice pohodlnou většinu 108 hlasů. Zároveň deklarovaly, že s ANO o vládě jednat nebudou. „V neděli, když jsem mluvil s panem prezidentem, tak mluvil o tom, že když nastane ta chvíle, tak mě osloví. Opakovaně to říkal a je na mně, jestli to pověření přijmu, nebo nepřijmu,“ citoval Babiše iRozhlas.


iZdroj fotografie: David Sedlecký / Creative Commons / CC BY-SA

Jak by hnutí následně postupovalo Babiš neuvedl. Podle něj je potřeba počkat na to, zda ho hlava státu skutečně sestavením vlády pověří. Odmítl zároveň říct, zda by pověření přijal. My jsme vyhráli volby na počet mandátů, a když mě pan prezident pověří, tak potom vám řeknu stanovisko,“ dodal. Při nedělní schůzce pověření opravdu nedostal. „Ano, toto mohu potvrdit. O tom bychom informovali standardní cestou,“ uvedl hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

Prezident byl unavený, nezkolaboval

Dosluhující premiér také sdělil, že už oslovil předsedu ODS a lídra koalice Spolu Petra Fialu s nabídkou k vyjednávání o vládě. Neúspěšně. Hned po oznámení výsledků voleb totiž koalice Spolu tvořená ODS, TOP 09 a KDU-ČSL podepsala s koalicí Pirátů a STAN memorandum o společné vůli vytvořit společně většinovou vládu. V dokumentu zároveň žádají prezidenta, aby pověřil sestavením kabinetu Fialu.

Hnutí ANO má nakročeno do opozice. Babiš počítá i s tím, že on bude ve sněmovně v roli řadového poslance a člena zdravotního výboru. Na vyšší posty v dolní komoře prý nepomýšlí. Dosud nedělení schůzku s prezidentem dosluhující premiér oficiálně nekomentoval. Až nyní řekl, že s prezidentem mluvil půl hodiny. Byl podle něho unavený. Podle Babiše byl převoz do nemocnice plánovaný. Odmítl spekulace, že by Zeman zkolaboval. Stav prezidenta je stabilizovaný.

Zdroj: iRozhlas, ČT, Twitter / SpoluKoalice

Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
5/5 (81%) 296 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Zdravé náhrady pšeničné mouky pro každý účel. Mají méně kalorií a neobsahují lepek
JakZdravě.cz
Trápení s trávením bude minulostí. Bylina, kterou máte doma, uleví bleskurychle i bez lékařské návštěvy
VědaŽivě
Život na Marsu nikdy neměl šanci. Důvod je prostý, uvádí nová studie
ArmádníZpravodaj
Velké odhalení: USA mají protisatelitní zbraně, které nahánějí hrůzu světovým velmocím