Vzešlo obvinění kvůli letu s nefunkčním motorem | Události247.cz

Jeden člověk byl obviněn v souvislosti s vážným pochybením během letu společnosti Smartwings

Policie obvinila pouze jednoho člověka v souvislosti s letem Smartwings, který v roce 2019 letěl s porouchaným motorem.

i Zdroj fotografie: Facebook / Smartwings
                   

V srpnu 2019 letěl letoun společnosti Smartwings z Řecka do Prahy s porouchaným motorem a policie obvinila pouze jednoho člověka. Ten je v současnosti stíhán kvůli obecnému ohrožení života z nedbalosti. Podle tehdejších informací přestal letadlu fungovat levý motor nad Egejským mořem a posádce se jej už nepodařilo nastartovat. Stroj proto letěl do Prahy v nižší letové hladině.
Úřad pro civilní letectví napadl postup pilotů

Na palubě stroje společnosti Smartwings tehdy letělo 170 lidí a přestože nefungoval levý motor, posádka se rozhodla doletět až do Prahy. V případech, kdy se porouchá jeden motor má ale posádka za úkol přistát na nejbližším letišti pro případ, že by z nějakého důvodu došlo k poškození i druhého motoru. Posádka se ale rozhodla cestu dokončit, čímž porušila předepsané postupy.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Ještě v srpnu roku 2019 začalo přezkoumávání celé situace a Letecký úřad požadoval po společnosti podklady a přímou účast kapitána letu na vyšetřování celé situace. Zkoumána byla i černá skříňka letounu, která zaznamenává průběh letu. Podle ředitele úřadu Davida Jágra za posledních deset let podobnou situaci neřešili, navíc když se na palubě letounu nacházelo dohromady 170 lidí. 


iZdroj fotografie: Unsplash

Společnost se hájila tím, že na palubě byl zkušený pilot, který měl celou situaci pod kontrolou, dodrženy byly podle společnosti i všechny bezpečnostní i provozní předpisy. Podle Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod ale pochybil kapitán, který měl podle předpisů nouzově přistát na nejbližším letišti. Prozatím není jasné, jakou konkrétní osobu policie obvinila, předpokládá se ale, že se jedná právě o kapitána letu, který měl rozhodnout o nouzovém přistání.

Zdroj: ČT

Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (79%) 232 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Zdravé náhrady pšeničné mouky pro každý účel. Mají méně kalorií a neobsahují lepek
JakZdravě.cz
Trápení s trávením bude minulostí. Bylina, kterou máte doma, uleví bleskurychle i bez lékařské návštěvy
VědaŽivě
Život na Marsu nikdy neměl šanci. Důvod je prostý, uvádí nová studie
ArmádníZpravodaj
Velké odhalení: USA mají protisatelitní zbraně, které nahánějí hrůzu světovým velmocím