Jiří Dolejš se vyjádřil k budoucnosti KSČM. Současného předsedu Filipa rozhodně nepotěší

Komunistický poslanec Jiří Dolejš se vyjádřil k dotazům ohledně strany, v níž působí. Prozradil například, že do strany investoval spoustu peněz.
i Zdroj fotografie: Facebook / Jiří Dolejš
                   

Komunistický poslanec Jiří Dolejš se přidal ke komunistům v roce 1989, tedy těsně před sametovou revolucí. Tato doba je prý ale již dávno pryč a nyní se strana staví k věcem jinak. Poslanec odpověděl na několik dotazů, kde například zmiňuje, proč se připojil právě k této levicové straně, a jak vypadá budoucnost komunistů. KSČM však není v Česku moc oblíbené, přesto jsou tito poslanci stále ve Sněmovně. Co na to kritici a jak se strana staví k soustavnému pochybování? 
Po revoluci měl každý kostlivce ve skříni

Do strany vstoupil Jiří Dolejš v roce 1989, což bylo dle jeho slov zvláštní datum. Tehdy totiž nebylo moc možností, ale vypadalo to, že přijdou změny, které by zastupovaly lid, a ne jenom vládu. To se prý z velké části také stalo. Komunistický poslanec dodal, že se za svoji minulost nestydí, protože v té době měl každý něco, na co nebyl pyšný. „Tehdy jsem cítil, že chci dělat politiku, jsem založením levičák. Možností zase tolik nebylo,“ dodal poslanec.


iZ dob komunismu si starší lidé dobře pamatují gestapo a hlavní sovětskou tajnou službu KGB.

K soustavné kritice komunistické strany uvedl, že dnes je tato strana legitimní součástí politického spektra a vykročilo úplně jiným směrem. Kdyby totiž zůstalo stejné, je jasné, že by mu lidé po dekádách působení v minulém století jistě nedali žádné hlasy. Bez toho by tak nemohla existovat. Ačkoliv je to lepší a komunisté se soustavně dostávají do Sněmovny, stále to vázne. „Důležité je, aby nám lidé rozuměli. Je třeba dodat, že ruští představitelé se počátkem 90. let omluvili. Na to se zapomíná.“

Komunistická strana má smysl

Při otázce ohledně jeho motivace, a proč je v levicové straně, odpověděl, že to prostě má smysl. V české politické scéně je totiž dle jeho slov komunistická strana velmi zavrhovaná. Levice to tak nemá vůbec jednoduché, ale ani sociální demokraté na tom nejsou o moc lépe. „Bojovat za levici se dá kdekoliv, já se rozhodl pro KSČM, protože ta levicovost, důslednost a snaha o novou budoucnost a systémovou alternativu má smysl,“ dodal.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Poslanec se dostal taky k situaci v Polsku. Zde se totiž musely dát levicové strany dohromady, aby se udržely v parlamentu. Nejinak tomu bylo i v Maďarsku a na Slovensku, a možná k tomu dojde i v České republice. Poslanec by totiž určitě nebyl spokojený, pokud by strana zanikla. „Investoval jsem do této věci polovinu pracovního života. Máme šanci rozvinout to, co jsme doposud dělali. Pokud se nám to nepodaří, tak si ten odchod z politické scény zasloužíme.“

Zdroj: Jiří Dolejš pro CNN Prima News

Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (80%) 1265 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Rodina zrekonstruovala trup starého letadla na přepychový pojízdný karavan. Kreativitě se meze nekladou
JakZdravě.cz
Proč je peeling tak důležitý
VědaŽivě
Co se děje s tělem při absenci spánku? Zpravidla jde o závažné důsledky, které mohou být v některých případech fatální
ArmádníZpravodaj
Projekt Stargate zkoumal možnosti čtení myšlenek pro vojenské účely