Do důchodu daleko později než doposud. Někteří lidé mají prostě smůlu, v 65 letech se do něj určitě nepodívají

Ministr Jurečka v online diskusi vysvětloval lidem, s čím a kdy mohou počítat při odchodu do důchodu. Změny nepostihnou lidi těsně před důchodem.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Odcházet do důchodu v pětašedesáti letech bude zřejmě v budoucnu neúnosné, informovaly Události247. Věková hranice pro odchod do důchodu se tak zřejmě bude muset zvýšit. Jak si dnes správně zažádat o důchod informuje na svých stránkách Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). Žádost podává sám občan, a to na OSSZ podle místa trvalého bydliště, v Praze na kterémkoliv územním pracovišti.

Mládí pryč a do důchodu daleko

Žádost o důchod je nutno podat osobně, případně zmocnit k tomuto úkonu jinou osobu na základě udělené plné moci. V tomto případě se nevyžaduje její úřední ověření. Ministr práce a sociálních věcí odpovídal na veřejném fóru České důchody, aby rozptýlil obavy těch, jejichž věk se blíží důchodovému. Nebo i těch, které tato změna čeká až zadlouho, ale potřebují si ujasnit budoucnost systému kvůli plánování dalšího života, píší České důchody.

iZdroj fotografie: MPSV
Jurečka připustil změny v řádu desítek let

Ministr pro České důchody vysvětluje, že v budoucnu téměř jistě dojde ke zvýšení důchodového věku. „Ale zároveň mohu slíbit, že v 75 letech opravdu většina populace do důchodu odcházet nebude, to je mimo realitu. Bavíme se například o případném věku 68 let (nikoli 75), a to až v horizontu roku 2070.“ Připomněl také, že rozpočty vdov a vdovců výrazně podpoří příspěvky na bydlení. Ty se budou týkat právě valné části z nich, připomínají dále České důchody.

Lidí těsně před důchodem se žádné úpravy nedotknou

Kameramanovi Ondřeji Marečkovi je třicet. Důchod vidí podle vlastních slov v tak daleké perspektivě, že dosud neplánuje. „Sice doufám, že se nebudu ještě v sedmdesáti vláčet v terénu s kamerou, ale vím co bude? Musím se zajímat o jiné způsoby zajištění na stáří, než jsou nejisté peníze od státu,“ řekl Událostem247. Z jiného důvodu zatím vývoj důchodové legislativy nesleduje Jan Šrámek. Pracuje jako výzkumný pracovník při ČVÚT a cítí se na vrcholu kariérních sil.

iZdroj fotografie: abcMedia
Důchodovou kalkulačku nabízí řada internetových serverů

Ani ve dvaceti jsem se netěšil, že udeří šedesátka a já půjdu do parku sypat ptáčkům. Myslím, že nejsem sám, kdo prostě nemůže jen tak složit ruce do klína, když přijde věk. Mám spoustu nápadů a nikdo po mně nechce, abych odešel. Na moje místo se opravdu nikdo netlačí,“ ujišťuje Události247. Jak vysokou penzi lidé budou brát a kdy dosáhnou důchodového věku ilustruje důchodová kalkulačka na rok 2022. Vzorovou vystavil na svých stránkách server E15.

Diskuze Vstoupit do diskuze
117 lidí právě čte
Martin Duplák
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články
Pes štěká v noci do prázdna: Možné důvody a jak ho to odnaučit
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Selhání ledvin se špatně rozeznává: Nečekané příznaky jako otoky kotníků a svědění kůže
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nová umělá inteligence se sama vyvíjí stejně, jako tomu bylo při Darwinově evoluci
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
„Létající“ tank T-80 existuje i v pomalejší verzi UD bez plynové turbíny: měl být budoucností SSSR, ale slyšet je o něm stále