Kadeřníci nakonec nebudou zákazníky lustrovat, slíbil Arenberger

Zítra 03. května se mají otevřít kadeřnictví a další služby. Ministr zdravotnictví proto upřesnil, jak přesně bude probíhat odbavení zákazníků.
i Zdroj fotografie: Úřad vlády ČR
                   

Dle původních vyjádření mělo na místě docházet k „lustrování“ zákazníků, kteří měli údajně sdělovat své osobní údaje. Ty by pak sloužily hygieně k vystopování nakažených jedinců a podchycení šíření nákazy. S takovým přístupem však nesouhlasili živnostníci ani zákazníci, a tak začali původně domluvené termíny rušit. Arenberger však upřesnil, jak by měla návštěva probíhat, a co budou kadeřníci (a jiní) od lidí žádat.

Informace o testech se zapisovat nemusí

Ministr zdravotnictví čelil tvrdé kritice ze strany veřejnosti i novinářů, a nakonec se do něj opřel také ÚOOÚ (Úřad pro ochranu osobních údajů), který uvedl, že nelze informace o zákaznících zpracovávat bez právního základu. Petr Arenberger však upřesnil, že nebude potřeba zapisovat výsledky testů, neboť se má za to, že by zákazník nebyl bez negativního testu do provozovny vpuštěn.


iZdroj fotografie: Depositphotos

K prokázání budou sloužit 3 varianty testů

Ačkoliv se původně spekulovalo, že by měli lidé překládat pouze PCR testy, ministerstvo zdravotnictví nakonec povolilo i ty antigenní. Jejich platnost se však bude zásadně lišit. Zatímco PCR test provedený na odběrovém místě (za cenu 1 500 Kč u samoplátce, i když v zahraničí je i násobně nižší) bude platit 7 dní, ten antigenní pouze 3.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Použít se však mohou i testy z práce, u nichž pak musí zaměstnavatel vystavit potvrzení, že byl výsledek skutečně negativní. Při prokazování u dětí bude platit podobný postup, tedy lze použít antigenní test ze školy, ale zákonný zástupce musí sepsat čestné prohlášení, že byl negativní, a uvést datum jeho provedení.

Co na sebe budou muset zákazníci prozradit

Ve vyjádření pak Petr Arenberger prozradil, co všechno bude u kadeřníka nebo v salonu krásy nutné uvádět. Podle všeho se jedná pouze o jméno a příjmení zákazníka + jméno zhotovitele služby, a nakonec čas. Ministr zdravotnictví dodal, že si kadeřníci při objednávání jména svých klientů tak či onak zapisují, a pravděpodobně u nich mají uveden i telefonní kontakt.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Vlastně se tak moc nezmění, akorát k nim uvedou ještě jméno pracovníka a čas, kdy byla služba poskytnuta. Pavla Svrčinová z postu hlavní hygieničky pak dodala, že kontrola nebude tato data zkoumat náhodně (tedy jestli jsou opatření dodržována), ale pouze při případném trasování infikovaných osob. Odpovědnost za kontrolu testů a jejich předkládání pak nese provozovatel.

Zdroj: MZČR

61 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (80%) 2769 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Tajemství instalatérů, která prodlouží životnost pračky nejméně o pět let a zabezpečí spolehlivou funkčnost
JakZdravě.cz
Česnek konzumovaný nalačno působí jako přírodní antibiotikum a chrání před infarktem aneb skryté prokázané benefity
VědaŽivě
Transformace buněk může být lékem na závažnou civilizační chorobu
ArmádníZpravodaj
Ikonický Colt 1911 slouží americkým vojákům již 110 let. Jedná se o bezkonkurenční zbraň