Kauza Čapí hnízdo míří do finále. Státní zástupce navrhl Babišovi podmínku a tučnou pokutu

Pražský městský soud ukončil dokazování v případu trestního stíhání kandidáta na prezidenta Andreje Babiše a jeho někdejší poradkyně Jany Nagyové.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

U soudu s bývalým premiérem a jeho někdejší spolupracovnicí, a to ohledně dotace na stavbu kongresového areálu Čapí hnízdo, ve čtvrtek došlo na závěrečné řeči. Psal o tom web iDnes. Babišovi advokáti sice ve středu předložili několik návrhů na doplnění dokazování, ale soudce Jan Šott je všechny zamítl, píše dále iDnes. Verdikt v celé kauze tak zřejmě bude vynesen už v pátek.

Babiš opakovaně vinu odmítá

Obžaloba tvrdí, že Babiš svým vlivem a činností podvodně zajistil vytvoření podmínek k tomu, aby společnost Farma Čapí hnízdo navenek splňovala požadavky pro získání evropské dotace pro malé a střední podniky. Informuje o tom web Blesk. Podle státního zástupce si byl Babiš vědom toho, že společnost je propojená s firmami z jeho holdingu Agrofert. Úspěšnou žádost o padesátimilionovou dotaci podala jeho tehdejší poradkyně Nagyová, doplňuje Blesk.

Babiš ve středu znovu zopakoval, že považuje své trestní stíhání za účelové, politické a načasované před prezidentskými volbami, jejichž první kolo se uskuteční 13. a 14. ledna. Uvedl, že neřídil ani neovlivňoval Farmu Čapí hnízdo, i když za projektem původně stál. Psal o tom web České noviny. Státní zástupce Jaroslav Šaroch ve čtvrtek navrhl pro Babiše a Nagyovou tříletou podmínku s odkladem na pět let. Pro oba chce také peněžité tresty. Babišovi navrhl trest ve výši deseti milionů korun, Nagyové 500 tisíc, píší dále České noviny.

Babišovy stoupence soud neovlivní

Veřejnost je už rozdělená dlouho. Příznivci Andreje Babiše věří interpretaci, že je to politický proces a ‚účelovka‘. Odpůrci zase očekávají, že bude odsouzen,“ uvedl pro Události247 politolog Josef Mlejnek. „Aby Andrej Babiš uspěl ve druhém kole prezidentské volby, potřeboval by změnit názor u významné části lidí, která ho dnes vnímá negativně. Soudní proces mu v získání voličů nepomáhá,“ doplnil Mlejnek pro Události247.

iZdroj fotografie: Uživatel Richenza / Creative Commons / CC BY-SA
Čapí hnízdo – kontroverzní místo, které rozdělilo český národ

Tři prezidentští kandidáti mají největší šance ve volbě uspět, mezi nimi i bývalý premiér. Já celý proces sleduji od začátku a můj názor na tohoto politika se nijak nezměnil. Souhlasím s tím, že to bylo načasované před volbami, ať už komunálními, nebo těmi prezidentskými, které jsou za dveřmi. Na každého něco vyplavalo na povrch, například čachry na vysoké škole v Brně. Je na každém z nás, jaký názor si udělá,“ řekla Událostem247 paní Jana H. z Brna.

Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články
Pes štěká v noci do prázdna: Možné důvody a jak ho to odnaučit
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Selhání ledvin se špatně rozeznává: Nečekané příznaky jako otoky kotníků a svědění kůže
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nová umělá inteligence se sama vyvíjí stejně, jako tomu bylo při Darwinově evoluci
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
„Létající“ tank T-80 existuje i v pomalejší verzi UD bez plynové turbíny: měl být budoucností SSSR, ale slyšet je o něm stále