Prodejci se snaží lidi v tichosti oškubat: Každý druhý olej na pultech obchodů je ošizený

Inspektoři nedávno dělali kontroly olejů v obchodech. Zjistil, že každý druhý olej nevyhověl požadavkům dozorových orgánů.

i Zdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
                   

Nedávno Události247 informovaly, že byl z prodeje na základě nevyhovující laboratorní analýzy olivový olej značky Borges. Výrobek nebyl kategorie extra panenský olivový olej, ale pouze kategorie lampantový olivový olej a tento druh není povolen pro maloobchodní prodej. Bohužel nešlo o ojedinělý případ.

Dovozci kontroly podceňují

Výsledky kontrolní akce Státní zemědělské a potravinářské inspekce, která byla zaměřená na kvalitu olivových olejů v České republice, ukázaly, že polovina hodnocených vzorků nevyhovovala parametrům. Inspekce o tom informovala na svých webových stránkách. Olivové oleje při hodnocení neodpovídaly označení „extra panenské“. Ve skutečnosti to byly oleje nižší kategorie nebo měly nesprávně uvedené údaje na obalu, píše inspekce na svém webu.

iZdroj fotografie: MOs810 / Creative Commons / CC BY-SA
Olivové oleje při hodnocení neodpovídaly označení „extra panenské“

Kompletní přehled všech kontrolovaných vzorků Státní zemědělská a potravinářská inspekce zveřejnila na webu Potraviny na pranýři v sekci Tematické kontroly. „Výsledky kontrol ukazují, že se do České republiky dovážejí olivové oleje, které svými charakteristickými vlastnostmi často neodpovídají uvedené kategorii a indikují, že dovozci podceňují schopnost dozorových orgánů v Česku hodnotit jakost olivových olejů,“ uvedl pro Události247 tiskový mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

Prodávají se šunty, zlobí se zákazníci

Potravinářská inspekce bude v kontrolách jakosti a bezpečnosti olivových olejů pokračovat v nesnížené intenzitě i v roce 2022. O zjištěných nevyhovujících vzorcích inspektoři informují dozorové orgány v příslušných státech, píše inspekce na webu „Já kupuji olivový olej poměrně často, protože ho považuji za zdravou variantu ať pro studenou, nebo pro teplou kuchyni. Tato zjištění inspekce se mi samozřejmě nelíbí. Při dalších nákupech mě to však asi neovlivní,“ řekla Událostem247 zákaznice Jana Kotková ze Znojma.

iZdroj fotografie: Leon Brocard / Creative Commons / CC BY-SA
Olej patří k častým surovinám v kuchyních i restauracích

Doufám, že prodejci zaplatí pořádně mastnou pokutu, a nejen nějaké dva tisíce. To už je opravdu hrozné, co si u nás dovolují. Co jídlo, to šunt, a někdy dokonce nebezpečný. Není to přece tak dávno, co se prodávala závadná kojenecká výživa pro děti, to už je podle mě i na vězení, pokud to může ohrožovat život našich nejmenších,“ říká pro Události247 maminka Adriana Bezduchová, která má tříletou holčičku.

Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články