Kde budou povinné respirátory nebo chirurgické roušky

Vláda na svém pondělním jednání rozhodla o povinnosti nosit respirátory třídy FFP2 nebo dvě chirurgické roušky v MHD a obchodech. Nové nařízení vstoupí v platnost ve čtvrtek 25. února.
i Zdroj fotografie: unsplash.com
                   

Ministerstvo zdravotnictví přichází s mimořádným protiepidemickým opatřením, které od 25. února stanovuje osobám nad 15 let povinnost nosit respirátor bez výdechového ventilu např. FFP2/KN 95, nebo dvě přes sebe přeložené zdravotnické roušky ve vnitřních prostorech prodejen, provozoven služeb, MHD včetně nástupišť a čekáren a v motorových vozidlech, pokud v nich necestují osoby z jedné domácnosti.
Výjimky z nařízení

V případě míst, pro která nařízení stanovuje povinnost nošení alespoň jedné zdravotnické masky, budou moci lidé od 25. února až do konce měsíce používat i jinou ochranu dýchacích cest. Poté už podomácku vyrobené roušky nebude možné používat.

iZdroj fotografie: unsplash.com

Chirurgické roušky byste měli měnit po 2 – 3 hodinách

Pro nové nařízení vláda stanovila řadu výjimek. Nejvýraznější jsou pro děti do dvou let, děti v mateřských školách nebo žáky speciálních škol. Nařízení nezahrnuje ani osoby s duševními poruchami, některé hospitalizované pacienty a klienty zařízení sociálních služeb, snoubence a svatebčany při svatebním obřadu či obřadu k registrovanému partnerství nebo sportovce.
Aby byly respirátory účinné, musí dobře sedět

Správně nasazené respirátory musí dobře těsnit kolem nosu a tváří. Částečně můžou vadit i vousy, které zabraňují úplnému přilnutí ke kůži. Odborníci proto doporučují přitlačit respirátor k nosu, nadechnout se a následně prudce vydechnout. Pokud ochranná pomůcka těsní nedokonale, při výdechu lze cítit proudění vzduchu. Podle ministerstva zdravotnictví pak respirátor nebo nanoroušku můžou nahradit dvě chirurgické roušky.

iZdroj fotografie: unsplash.com

Látkové roušky už nebudou tolerovány

Podle Vladimíra Ždímala, vedoucího oddělení chemie a fyziky aerosolů Akademie věd ale takové opatření není efektivní. Chirurgické roušky i respirátory jsou určeny na jedno použití, v obou se totiž zachytávají i bakterie. Některé se ale dají dezinfikovat čistým alkoholem nebo třeba ozonem. Naopak vysoké teploty můžou většinu respirátorů poškodit.

69 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (80%) 221 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Finta hotelových uklízeček jak umýt okna za pět minut. Budou dokonale průzračná bez nežádoucích skvrn a šmouh
JakZdravě.cz
Přirozené způsoby jak si vyčistit plíce. Otevřou dýchací cesty, zlepší kapacitu plic a sníží zánět
VědaŽivě
Lávové tunely na Havaji mohou být inspirace pro kolonii na Marsu
ArmádníZpravodaj
Nejlepší strategické bombardéry na světě