Ministerstvo zdravotnictví přichází s mimořádným protiepidemickým opatřením, které od 25. února stanovuje osobám nad 15 let povinnost nosit respirátor bez výdechového ventilu např. FFP2/KN 95, nebo dvě přes sebe přeložené zdravotnické roušky ve vnitřních prostorech prodejen, provozoven služeb, MHD včetně nástupišť a čekáren a v motorových vozidlech, pokud v nich necestují osoby z jedné domácnosti.
Výjimky z nařízení
V případě míst, pro která nařízení stanovuje povinnost nošení alespoň jedné zdravotnické masky, budou moci lidé od 25. února až do konce měsíce používat i jinou ochranu dýchacích cest. Poté už podomácku vyrobené roušky nebude možné používat.
Pro nové nařízení vláda stanovila řadu výjimek. Nejvýraznější jsou pro děti do dvou let, děti v mateřských školách nebo žáky speciálních škol. Nařízení nezahrnuje ani osoby s duševními poruchami, některé hospitalizované pacienty a klienty zařízení sociálních služeb, snoubence a svatebčany při svatebním obřadu či obřadu k registrovanému partnerství nebo sportovce.
Aby byly respirátory účinné, musí dobře sedět
Správně nasazené respirátory musí dobře těsnit kolem nosu a tváří. Částečně můžou vadit i vousy, které zabraňují úplnému přilnutí ke kůži. Odborníci proto doporučují přitlačit respirátor k nosu, nadechnout se a následně prudce vydechnout. Pokud ochranná pomůcka těsní nedokonale, při výdechu lze cítit proudění vzduchu. Podle ministerstva zdravotnictví pak respirátor nebo nanoroušku můžou nahradit dvě chirurgické roušky.
Podle Vladimíra Ždímala, vedoucího oddělení chemie a fyziky aerosolů Akademie věd ale takové opatření není efektivní. Chirurgické roušky i respirátory jsou určeny na jedno použití, v obou se totiž zachytávají i bakterie. Některé se ale dají dezinfikovat čistým alkoholem nebo třeba ozonem. Naopak vysoké teploty můžou většinu respirátorů poškodit.