Řidičům, kterým ve výhledu brání navigace, může policie udělit pokutu až 2 000 Kč

Navigace při cestě autem je dnes pro většinu řidičů téměř nutností. Nejenže ukáže nejlepší cestu, ale také včas varuje před uzavírkami a dopravními zácpami.

i Zdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
                   

Používání papírových map a autoatlasů je už v dnešní době téměř minulostí. Zatímco někteří řidiči preferují spíše využívání mobilních aplikací jako je třeba Google Maps, jiní stále nedají dopustit na klasické autonavigace. Jak Události247 upozornily už dříve, je potřeba dát si pozor na to, jak si navigaci v autě umístíte. Jinak totiž riskujete vysokou pokutu.

Pozor na zorné pole

Naprostá většina řidičů má GPS navigaci připevněnou na čelním skle. To však může znamenat problém při případné policejní kontrole. Navigace, stejně jako cokoliv jiného, nesmí bránit ve výhledu z automobilu. Pokud si ji tedy umístíte do zorného pole, porušujete tím podle policie zákon. Stejným problémem je také třeba špatně umístěná vůně do auta.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Navigaci v autě využívá řada řidičů

Zorné pole řidiče je zjednodušeně řečeno plocha v šířce 30 centimetrů mezi volantem a horním poloměrem stírané plochy při pohledu ven z auta, vysvětluje web AutoskloGO. Jinými slovy je to kruh o průměru 30 centimetrů umístěný na prostředek plochy skla na řidičově polovině. U vozidel nad 3,5 tuny jde o plochu 30 x 30 centimetrů ve výhledu řidiče. V České republice vás může špatně umístěná navigace při policejní kontrole vyjít až na 2 000 Kč, připomíná web TN.

V Německu zásadně bez navigace

Mnohem přísnější je však policie třeba v Německu. V minulosti například tamní policie zastavila 64letého řidiče, který překročil rychlost. Policisté během dopravní kontroly zjistili, že jeho spolujezdkyně měla na svém mobilu spuštěnou mobilní aplikaci, která upozorňovala na radary. S řidičem tak německé úřady zahájily správní řízení. Soud v Heidelbergu pak muži udělil pokutu ve výši 100 eur.

iZdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
Německá policie dává za využívání některých mobilních navigací vysoké pokuty

Muž se proti rozsudku odvolal, ale Vrchní zemský soud v Karlsruhe pokutu označil za oprávněnou. Německý zákon o silničním provozu totiž nezakazuje používání navigačních aplikací jen samotnému řidiči, ale protiprávní je i spuštění odpovídající aplikace s upozorněním na radary na mobilním telefonu jiného pasažéra. V Německu jsou tedy během jízdy autem zakázané mapy od firmy Google, Waze nebo Sygic.

Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články