Komentář: Piráti jako vládní otloukánek. Bartoše čeká boj o přežití, který může nemile zasáhnout celou vládu

Pirátského šéfa Ivana Bartoše čekají krušné časy. Vnitrostranické referendum o vládě zřejmě ještě ustojí. V lednu ho ale bude čekat horší boj, o jeho vlastní přežití.

i Zdroj fotografie: Pirátská strana / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Vstup do vlády by pro Piráty mohl být jistým zadostiučiněním, o kterém by si před pár roky mohli nechat jenom zdát. Tak trochu nestandardní strana s extravagantním lídrem, kterému nelze upřít, že ji přivedl do Sněmovny, tentokrát ale mířila výš, až do premiérského křesla. Pompézní vstup do Strakovy akademie hlavním vchodem se ale nekoná. Po boku vítězů se pirátský přívažek do sídla vlády spíš jen tak vplíží.

Signál pro Piráty

Přestože volební kroužkovací debakl může být politováníhodný, Piráty v době, kdy se hřáli na výsluní předvolebních průzkumů, nikdo do ničeho nenutil. Rozhodli se coby silnější partner uzavřít koalici se Starosty. Výsledek: v nové Sněmovně je 33 Starostů a 4 Piráti. Koalice drží jen silou vůle, možná dokonce jen ze setrvačnosti. Anebo prostě proto, že kdyby padla už nyní, kdy se sotva zvolilo nové vedení Sněmovny, byla by to velká křeč.

iZdroj fotografie: Česká pirátská strana
Ivan Bartoš a Vít Rakušan

V PirSTANu už je dusno pár týdnů. Je jen otázkou času, kdy frustrace Pirátů vyeskaluje směrem ke koaličnímu partnerovi i dovnitř své strany. Nejslabší článek pětikoalice má dost nepředvídatelnou základnu. Jak zareaguje na to, že kandidátka Pirátů na místopředsedkyni sněmovny Olga Richterová prošla až ve druhém kole tajné volby? V tom prvním jí chyběly tři hlasy. Pětikoalice má přece jasnou většinu, byl to test její soudržnosti. Anebo to byl signál pro Piráty?

Frustrace sílí

Řečeno bez politicky korektní servility, pětikoalice čtyři pirátské poslance prostě nepotřebuje. Většinu má ve Sněmovně i bez nich. I při vyjednávání nové vlády tahali za kratší konec, i když Ivan Bartoš říká, že je spokojený s tím, že Piráti mají obsadit tři posty. V podstatě mu ale nic jiného nezbývá. Jen na okraj, starostové mají čtyři. A část pirátské základny na svém fóru zuří. Na vládě v pětikoalici se podílet nechce a žádá odchod do opozice.

Pirátský šéf je v nezáviděníhodné situaci, ale vnitrostranické referendum o vládě zřejmě ještě ustojí. Co však bude dál? Čeká ho boj o přežití. Piráti se ocitli na vedlejší koleji. S přibývajícím časem bude vnitrostranické pnutí sílit. V pirátském fóru se mísí nálady podobně jako ve společnosti. Půlka země se vlády pětikoalice obává, očekává horší časy a restriktivní politiku. A půlka vidí světlo na konci tunelu a doufá v lepší zítřky. Kterou cestou se vydají Piráti, ukáže lednová volba nového vedení.

Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články