Ministerstvo financí změní systém spoření na důchod. Pro státní příspěvek bude nutné posílat více peněz

V současném systému dostane průměrný penzista polovinu průměrné mzdy. To je nadále neudržitelné, varují experti.

i Zdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
                   

Fialův kabinet v současnosti pracuje na úpravě stávajících pravidel důchodového pojištění, zaznamenaly České důchody. Ministerstvo financí představilo finální návrh na změny v oblasti penzijního spoření. Stát chce v zásadě více motivovat ke spoření na důchod, vysvětluje v komentáři Denik N. Chystá proto změny v daňové podpoře i státních příspěvcích u důchodového spoření. Maximální státní příspěvek se zvýší, obecně ale bude nutné posílat více peněz než dosud. 

Populace stárne, proměna spoření na důchod je nezbytná

Pro získání státního příspěvku má být nově povinné posílat na spoření alespoň 500 Kč měsíčně, a to místo dosavadních tří set korun. Zároveň se má zvýšit horní hranice pro přiznání příspěvku, tedy ze současných 1000 Kč na 1700 Kč, upřesňují České důchody. Jako příklad nabízí E15 střadatele, kteří pravidelně měsíčně spoří 1700 korun a více. Takový dosáhne na státní podporu 340 korun. Pokud návrh novely projde, začnou nová pravidla platit od roku 2024.

iZdroj fotografie: abcMedia
Zbývající koruny do dalšího důchodu si lidé hlídají

Penzijko mám u stejného ústavu už tolik let, že na něj trochu zapomínám,“ přiznal Událostem247 třiadvacetiletý zootechnik Petr Macháček. Má v e-bankovnictví nastaven automatický příkaz k úhradě, a musel by se podívat, kolik mu teď vlastně aktuálně činí. „Banka mě dokonce občas osloví, jestli nechci ,upgradovat’ svou pojistnou smlouvu, ale do důchodu daleko. Popravdě ani teď na nějakou změnu nepomýšlím,“ dodává Macháček pro Události247.

Shoda napříč resorty bude nezbytná

Poradce premiéra Fialy Štěpán Křeček Událostem247 vysvětlil, jak vnímat širší kontext návrhu. „Je nepochybné, že důchodová reforma bude snižovat nákladový poměr, který se vyšplhal k 50 procentům. To znamená, že průměrná penze dosahuje poloviny průměrné mzdy. To je neudržitelné vzhledem k tomu, jak bude stále rychleji přibývat penzistů. V budoucnu bude náhradový poměr nutně nižší. To znamená, že si lidé budou muset naspořit více peněz ve třetím pilíři.“

iStaří lidé hledající práci se obvykle uchytí v bezpečnostních agenturách, ale i v dalších odvětvích

Státní penze v budoucnu už prostě nebude tak velkorysá,“ dodává Křeček pro Události247. Lidé by tedy podle něj měli být motivováni odkládat si více, než dříve na třetí pilíř. Současná výše položek nemůže stačit na zajištění opravdu důstojného stáří. „Domnívám se, že do toho musí být zapojeno jak ministertstvo financí, tak i práce a sociálních věcí. To jsou dva klíčové resorty, protože věc se týká jak důchodů, tak i rozpočtu. Na ten má výše státního příspěvku také vliv.“

Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Ondřej Trčálek
Autor článku

Ondřej Trčálek

Baví mě čtenářům poskytovat fakta a dávat je do souvislostí. Působil jsem v rádiích Orion a Kiss Morava. Od roku 2005 jsem vyráběl reportáže pro několik televizí. Inspiraci hledám především v hudbě.

Zobrazit další články