Covid zdaleka neskončil: Vláda už přišla s novým nařízením, které zasáhne spoustu Čechů

Konec covidové pandemie se blíží, prohlásil šéf Světové zdravotnické organizace. Výskyt onemocnění se v různých částech světa liší.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus minulý týden prohlásil, že konec pandemie covidu-19 je na dohled. Informaci přinesly Seznam zprávy. Počet hlášených případů úmrtí na covid-19 byl podle Gebreyesuse v uplynulém týdnu nejnižší od března 2020. „Ještě nikdy jsme nebyli v příznivější pozici na ukončení pandemie. Konec je na dohled,“ citují šéfa WHO Seznam Zprávy. Teď podle něj ale nelze polevit. „Stále existuje riziko vzniku dalších variant, takže se chopme této příležitosti,“ říká Ghebreyesus.

Nové mutace po odeznění zanechávají kratší dobu imunity

Stav globální pandemie však oficiálně trvá. Vyhlásila jej v roce 2020 Světová zdravotnická organizace, připomínají jinde Seznam zprávy. Máme s covidem problém, stále na něm hodně pracujeme, ale pandemie skončila,“ prohlásil prezident Joe Biden ve vysílání CBS. Světová data, včetně českých, podobnému optimismu nenasvědčují. V pondělí byl v Česku největší výskyt nových případů od dubna.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Pacient s covid-19

Situace ve světě není úplně stabilní,“ potvrzuje pro Události247 bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula. „Jsou regiony, kde je pokles markantní. Jinde vlny stále probíhají.“ Otázkou podle něj zůstává, zda se objeví další mutace. Zůstává ve hře varianta BA-5. „Ta po onemocnění zanechá poměrně krátkodobou imunitu. Tato mutace může cirkulovat dlouho, protože vakcinace i prodělané onemocnění dlouhodobě nechrání před další nákazou,“ dodal Prymula pro Události247.

Válek: Buďte ohleduplní

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek vyzval lidi s příznaky nákazy koronavirem, aby nechodili k volbám. Prohlásil to v pořadu CNN Prima News v souvislosti s blížícím se termínem voleb do Senátu a obecních zastupitelstev. „Covid i nadále způsobuje závažné průběhy onemocnění a též úmrtí. Proto apeluji na všechny, kteří mají příznaky, aby zůstali doma a neohrožovali nákazou ostatní. Zejména pak členy volebních komisí,“ uvedl ministr v pořadu CNN Prima News.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Volby

Obecně by lidé s příznaky neměli chodit do práce ani do společnosti, aby respirační nákazy nešířili,“ souhlasí exministr Prymula. Jak ovšem připomněla CNN Prima News, v předchozích letech byly kvůli covidu možné zvláštní způsoby hlasování. „V případě voleb je to zejména technicky nesmírně komplikovaná věc,“ vysvětluje Roman Prymula pro Události247. „Vždy byla snaha, aby mohli volit i lidé s handicapem. Nakolik je toto objektivní postup je ale věc diskuze,“ uzavírá Prymula pro Události247.

Diskuze Vstoupit do diskuze
91 lidí právě čte
Zobrazit další články
Tchyně mě naučila dávat do záchodu čajové sáčky. Dokud jsem to nezkusila, nevěřila jsem, že to může mít nějaký účinek
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Daniela názorně ukázala, jak uvařit zázvorový čaj, aby měl nejsilnější účinek. Dvěma ze 3 způsobů se připravujeme o živiny
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Kdo najde skryté tváře? Jen hrstka lidí dokáže prokázat silný smysl pro detail, chce to maximální soustředěnost
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Střelci na palubách vrtulníků. Tvrdě prověřeni Vietnamem, Afghánistánem a řadou dalších konfliktů