Kuřáci a covid: Podle studie jsou více odolní, ale nemoc má u nich horší průběh. Epidemiolog Hostomský doporučuje jako prevenci vitamín D

Už nějakou dobu se experti nemohou shodnout na tom, jestli může kouření ovlivnit to, zda člověk dostane covid.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Podle dosavadních zjištění už v plicích kuřáka není pro vir prakticky místo. Jsou totiž zaplněné nikotinem. Aktuální studie dokazují, že tito lidé mají dokonce až o 23 procent nižší pravděpodobnost nákazy. Když už ale takový člověk covid dostane, měl by být obzvlášť opatrný. Jak upozorňuje CNN Prima NEWS, průběh choroby u něj pak může být o to horší.

Plicní ambulance covid u silných kuřáků moc neevidují

Studii o „pozitivním vlivu“ kouření na zdraví v souvislosti s covidem představilo v nedávné době několik zahraničních médií. Později se však objevily spekulace, že výzkumníci byli napojeni na tabákovou lobby a výsledky není možné považovat za relevantní. Podle expertů na tom však stejně něco bude. „Kuřáci mají snížené okysličení. V době covidové se odvolávali na to, že nemůžou dýchat, takže nenosili respirátory. Silných kuřáků mám tak 250 a z těch to nedostal nikdo. Většina z nich nebyla očkována,“ uvedla plicní specialistka Drahomíra Nová.

iZdroj fotografie: Pixabay
Kouření

To, že mezi covid pozitivními je až o třetinu méně kuřáků, potvrzuje Centrum pro závislé na tabáku. Pokud se ale covid do těla kuřáka dostane, mohou být následky o to horší. Kouření vede k chronickému zánětu sliznice a třeba vzniku chronické obstrukční choroby. Tito pacienti s chronicky postiženými plícemi mají třikrát až čtyřikrát zvětšené riziko průběhu covidu,“ upozornil Martin Balík, který je předsedou České společnosti intenzivní medicíny.

Odborník radí místo kouření jíst radši vitamíny

Studie z Francie už v roce 2020 uvedla, že z pěti stovek pacientů s covidem bylo pouze pět procent kuřáků. Vedoucí studie tehdy potvrdil, že kuřáků je mezi pacienty v době pandemie o 80 procent méně, než je běžné v celé populaci, informuje o tom E15. Pozitivní vliv kouření v souvislosti s covidem se označuje jako takzvaný kuřácký paradox, při kterém by měly být plíce už vlastně obsazené nikotinem, což je molekula, která může ovlivnit imunitní systém.

iZdroj fotografie: IOCB Prague / Creative Commons / CC BY-SA
Zdeněk Hostomský

Většinou ho ztlumuje, což může být v některých případech jako výhoda. Spousta případů s covidem je ta, že náš imunitní systém přehnaně reaguje,“ řekl pro Události247 epidemiolog Zdeněk Hostomský. Na otázku, jestli by to mohlo vést k popularitě kouření, odpověděl: „To je podobné, jako bychom řekli, že je dobrá asociace mezi covid pozitivními a obezitou. To bychom museli očekávat, že lidé všeho nechají a začnou hubnout.“

Hostomský ale poradil, co je vhodná alternativa. „Daleko bezpečnější a příjemnější cesta je vitamín D. Vědecké studie potvrzují, že pokud máte vysokou hladinu tohoto vitamínu, tak jste daleko odolnější k negativním aspektům covidu. Platí to samozřejmě i u jiných chorob. To znamená, že pokud uvažujete o tom, že byste začali kouřit, vezměte si radši pilulku vitamínu D.

Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články