Kvůli mutacím to nejhorší možná teprve přijde. Slovenský epidemiolog vydal vážné varování

Podle uznávaného slovenského epidemiologa Vladimíra Krčméry by mohla nastat situace, kdy nebudeme stíhat pohřbívat postižené covidem-19.
i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Slovenský epidemiolog Vladimír Krčméra předpovídá, že přijde nová, třetí epidemie. Ta by podle něj měla být založena na mutacích koronaviru a pravděpodobně může mít až čtyřiceti procentní úmrtnost. V rozhovoru tak dával najevo, že je třeba budoucím problémům předejít co nejdříve. Dodal, že je nezbytné uzavřít hranice, vyhlásit celostátní karanténu, očkovat co to jen jde a rozhodně neoslavovat konec epidemie. 




Očkování by mělo být povinné

Největším nepřítelem současných vakcín jsou novější mutace, u kterých není známá citlivost vůči očkování anebo je jen velmi malá. Jedná se především o varianty z Jižní Afriky, Brazílie a Indie. Proto je podle epidemiologa nezbytné, aby byla zavedena další opatření, jako například omezení letecké dopravy a celostátní karanténa. Následně dodal, že vakcína by měla být bez debat povinná. „Zatím vakcína není povinná, ale když se objeví varianty s 30 až 40procentní úmrtností, můžeme očekávat posun,“ sdělil Krčméra.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Epidemiolog rázně vytýkal především oslavy z konce pandemie. Podle něj by se totiž mohla objevit třetí velká vlna, při které by se nestíhalo pohřbívat. Jako první epidemii uvedl wuchanský typ, který zde byl ve dvou vlnách. Následně přišla britská varianta a ta byla nyní teprve ve vlně první. „Pokud se budeme na přelomu srpna a září chovat rozumně, vyhneme se tomu, čemu Italové říkají černé září, tedy druhé vlně britské varianty. Není tak přípustné, aby lidi jezdili na dovolenou a oslavovali konec druhé epidemie“.

Celostátní karanténa

Jako nejlepší prevence proti tomu, co nás možná čeká, by tak podle něj mělo být zpřísnění režimu na hranicích a dodržování karanténních opatření. Ačkoliv je to prý velmi nepopulární, pomohlo by to vyhnout se třetí pandemické vlně úplně nejlépe. Zmiňoval se také o tom, že odborníci z Velké Británie také varují před příliš rychlým otevíráním hranic a uvolňováním opatření skrze Evropu. „Pokud budeme dělat oslavy typu Karlův most, zopakujeme si černé září 2020 a ještě černější leden 2021,“ předpověděl. 


iZdroj fotografie: Depositphotos

Epidemiolog také zmiňoval možnost, že by mohla brzy přijít tzv. zoonotická chřipka, která by rozhodně udělala větší trable na lidském zdraví, než co doposud dělá koronavirus. Sdělil totiž, že současná epidemie je tou nejmírnější s úmrtností nižší než pět procent, kterou si kdy zažil. „Věřím, že se poučíme především z chyb jiných, například Číny, severní Itálie, Tyrolska, USA a nebudeme potřebovat třetí důkaz, že koronavirus zabíjí,“ doplnil.

Zdroj: Vladimír Krčméry pro Nový Čas

Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (80%) 363 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Bydlím zdarma v chytrém domečku o pár metrech čtverečních. Postavila jsem ho svépomocí bez hypotéky a nemůžu být šťastnější
JakZdravě.cz
Tělo vám těmito symptomy předpovídá infarkt. V žádném věku je nepodceňujte, důsledky mohou být fatální
VědaŽivě
Pozor, i v Česku narazíte na smrtelně jedovaté pavouky. Co dělat po styku s nebezpečným osminožcem?
ArmádníZpravodaj
Britské námořnictvo o polovinu zvýší sílu svých torpédoborců. Co je důvodem tak razantního kroku?