Lékaři nesmí odrazovat lidi od očkování | Události247.cz

Lékaři by neměli odrazovat lidi od očkování, řekl zástupce WHO. A přidal názor na povinné očkování

Zástupce Světové zdravotnické organizace apelovala na všechny země, aby očkování nechala jako dobrovolné, zdravotníci by ale měli jít příkladem.
i Zdroj fotografie: Facebook / Srdan Matic
                   

Zástupce WHO v Česku, Srdan Matić, promluvil o očkování a apeloval na všechny lékaře, aby šli příkladem a nechali se očkovat. Podle něj právě lékaři, kteří ze své odborné pozice mohou mít velký vliv na lidi, odmítáním očkování odrazují velký počet lidí. Zmínil ale, že očkování musí zůstat dobrovolné, k čemuž se přiklonil i místopředseda sněmovního výboru pro zdravotnictví Julius Špičák a člen stejného výboru Vlastimil Válek.
Poučte občany a přesvědčte k očkování

Zástupce WHO, Srdan Matić, mluvil o tom, že vláda nesmí očkování u lidí vynucovat znevýhodněním neočkovaných ve společnosti, ale poučit lidi o tom, že je to jediná cesta, jak se zbavit koronaviru. Daleko účinnější je podle něj podávání správných a úplných informací a pochválil české zdravotníky, kteří jsou už z 85 procent plně naočkovaní. Zdravotníci jsou v této oblasti velmi důvěryhodnými osobami a mají velký vliv na rozhodování ostatních. 


iZdroj fotografie: Depositphotos

Stejnou váhu mají podle něj i lékaři, kteří očkování odmítají a negativně tak ovlivňují pohled společnosti na vakcíny. Andrej Babiš později potvrdil, že vláda bude nadále občany přesvědčovat a nebude nic nařizovat, s čímž souhlasí i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Kvůli povinnému očkování by se musel změnit i zákon o veřejném zdraví, což současná vláda zatím rozhodně nechystá. Vojtěch ale prohlásil, že si dovede představit profese, ve kterých bude později očkování proti koronaviru povinné. 

Testování ve školách bude pokračovat, ve firmách nikoliv

Konec proplácení testů pro zábavu a cestování považují všichni za logický a správný krok. Podle Špičáka je potřeba definovat, za jakých okolností budou testy hrazeny a za jakých nikoliv. Někteří naopak oponují tím, že lidé si budou shánět levné testy, které jsou nepřesné a v podstatě nepoužitelné. Proplácení testů končí 1. září zároveň s nástupem dětí do škol, které testované budou. 


iZdroj fotografie: Depositphotos

Ve školství se prozatím počítá se třemi koly testování, na která dodá antigenní testy stát přes správu hmotných rezerv. Školy si také mohou objednat PCR testování na koronavirus a v některých krajích budou možná hrazené, v souvislosti s počtem nakažených v dané oblasti. Aktuální pokyny pro školy slíbilo ministerstvo zdravotnictví dodat do konce července. Testování se také nemusí týkat celé republiky a možná půjde jen nejvíce zasažené kraje.

Zdroj: ČT24

Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (80%) 281 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Celý život děláte stejnou chybu. Nesprávným používáním čistících prostředků ztrácíte čas i energii
JakZdravě.cz
Už jste o ní slyšeli? Výhody ajurvédské triphaly jsou nepopiratelné. Zde jsou hlavní důvody, proč byste ji měli denně konzumovat
VědaŽivě
Chcete v životě více vášně a sexuálního napětí? Stačí si dopřát 15 minut slunečního světla denně, tvrdí nová studie
ArmádníZpravodaj
F-15EX Eagle II je prošpikován nejnovější technologií. Z 50 let starého stroje je znovu obávaný válečník