Lékaři se zlobí kvůli škrtům, vláda totiž pro letošní rok zmrazí platby za státní pojištěnce. Přijdou tak až o 14 miliard korun

Ambulantní specialisté jsou tímto krokem velmi rozhořčeni a napsali proto otevřený dopis premiérovi a ministrům zdravotnictví a financí.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Lékaři varují, že pokud bude vláda na škrtech trvat, bude to mít dopad také na pacienty. Jak píše Deník, vadí jim rozhodnutí kabinetu zmrazit pro rok 2022 platby za státní pojištěnce, tedy za seniory a děti. Vláda Andreje Babiše tyto platby pro letošek navýšila o 200 korun měsíčně. Od ledna tak stát za každého platí 1960 korun.

Pojišťovny musí sáhnout na rezervy

Fialova vláda chce ale od března částku vrátit na loňskou hodnotu. Lékaře takový krok rozčílil. „Poté, co zdravotnictví dva roky drželo nad vodou ekonomiku a za cenu obrovského nasazení dokázalo zachránit desítky tisíc životů, se vláda v resortu rozhodla šetřit nejvíc,“ reaguje šéf České lékařské komory Milan Kubek. Myslí si, že problém by mohl nastat v platbě za některé neakutní úkony, například u výměn kloubů. 

iZdroj fotografie: Depositphotos
Nespokojený lékař

Zdravotní pojišťovny tento rok musí sáhnout do svých rezerv, aby výpadek peněz, které měly od státu slíbeny, pokryly. Podle schválených pojistných plánů měly hospodařit se schodkem 9,5 miliardy korun. Rozhodnutím nové vlády ale zcela neplánovaně přijdou o dalších 14 miliard. Ministerstvo zdravotnictví je ale přesvědčeno, že k omezování péče letos nedojde. Příští rok by ale už problém nastat mohl.

Experti se shodují, že snížení plateb je velkou chybou

Jak píše Zdravotnický deník, ambulantním specialistům se navíc od druhé poloviny roku 2021 změnilo spektrum pacientů. Přibývá totiž lidí s chronickými postcovidovými potížemi. Mnozí navíc odkládali návštěvu lékaře kvůli strachu z pandemie. „Zdražování režijních položek a změna spektra pacientů bude zcela jistě pokračovat v roce 2023, a to i tehdy, pokud pandemie skončí. Neskončí-li, bude situace spíše gradovat,“ píší specialisté v otevřeném dopise.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdravotní personál na oddělení

Petr Šonka, předseda Sdružení praktických lékařů, se změnou nesouhlasí. „Rozhodně to není správný krok. Chápu, že se vláda snaží šetřit, ale myslím si, že si vybrala opravdu špatnou oblast. Je potřeba říct, že my máme platby za pojištěnce nestátní, tedy za lidi, kteří jsou buď zaměstnanci, nebo podnikatelé, kteří za sebe odvádí zdravotní pojištění. V Česku je bohužel většina lidí státními pojištěnci, to znamená, že za ně platí pojištění stát. A ta platba za státního pojištěnce je výrazně nižší, než kolik odvádějí ti ostatní.“

Současný záměr nové vlády Šonka vnímá jako negativní krok. „V situaci, kdy musíme po covidu dohánět zanedbanou péči, tak díky snížené platbě za státního pojištěnce hrozí, že na to nebudou prostředky. V tomto to vnímám jako negativní věc, nerozumnou taktiku,“ dodává pro Události247.

Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články