V českých nemocnicích docházejí místa a počty nakažených rostou

Lékaři z nemocnic varují: Leží u nás i třicátníci, docházejí volná lůžka a predikce růstu pozitivně testovaných nejsou dobré

Situace spojená s virem covid-19 se v České republice začíná rapidně zhoršovat, nemocnice jsou plné a pacientů je pořád více.
i Zdroj fotografie: istockphoto.com

Situace v souvislosti s onemocněním covid-19 je v Česku vážná. Na rozdíl od předchozích vln vyžadují intenzivní zdravotní péči i mladší ročníky a situace je tak vyhrocená, že v několika krajích nemohou nemocnice pacienty přijímat a musí je sanitky vozit do méně vytížených zdravotnických zařízení. Kromě nedostatku volných nemocničních lůžek trápí Česko také nedostatek zdravotnického personálu. Epidemiologové navíc předpovídají, že nakažených bude v následujících dnech přibývat.

Nová mutace

Důvodem, proč se situace rapidně zhoršuje je nová britská mutace koronaviru, která se v nejvíc zasažených regionech vyskytuje až u osmdesáti procent pozitivních vzorků. Česko je na prudce rostoucí trajektorii kvůli rychlejšímu šíření nového typu viru. „Domníváme se, že jsme v týdnu, kdy začíná razantnější akcelerace,“ uvedl šéf zdravotnických statistiků Ladislav Dušek. Podle něj hrozí v osmi krajích vyčerpání kapacit intenzivní péče do konce února. Celorepublikově je k dispozici jen patnáct procent lůžek na ARO a JIP ze všech čtyř tisíc.

iZdroj fotografie: istockphoto.com

Nejhorší situace je momentálně v Praze, kde je volných pouhých pět procent lůžek na ARO a JIP. „Na rozdíl od té jarní a vlastně i podzimní vlny, kdy mám pocit, že naši pacienti byli hlavně sedmdesátníci, osmdesátníci, tak dnes není výjimečné, že máme pacienty ročníky 1988 nebo 1985,“ uvádí vinohradská lékařka Kateřina Jiroutková. V Karlovarském kraji může ARO a JIP nabídnout jen deset procent svých kapacit.

Omezené kapacity nemocnic

„Jsme na hranici kapacity lidských zdrojů. Náš personál jede čtyři měsíce na 150 procent a jejich fyzické i psychické kapacity jsou skoro na doraz. Jenže personál chybí po celé republice. Pomoc přesunu kamkoliv, včetně té za hranice, je pro nás v tuto chvíli velice významná.” řekl ředitel nemocnice Jaroslav Kratochvíl. Západočeští politici už několik týdnů chtějí využít pomoc bavorských a saských kolegů, protože Německé nemocnice jsou jen několik kilometrů za hranicemi, ale v Česku někdy musí pacienty převážet až do Litoměřic nebo Kutné Hory.

iZdroj fotografie: istockphoto.com

„Zahraniční pomoc má spíš symbolický význam, protože lůžek na JIP je třeba tisíce, a nabízeny jsou desítky nebo stovky,” řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný. Ministerstvo zvažuje, že při dalším zhoršování situace zapojí specializované nemocnice. Připravují se navíc takzvaná pracoviště neodkladné pomoci, která se využívají při hromadných neštěstích. Krizový plán také počítá i se selekcí nakažených pacientů jako při hromadných nehodách.

84 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
5/5 (81%) 214 hlasů
Nahlásit chybu
Soutěž pro naše čtenáře
Tento týden už po čtvrté v řadě budeme pravidelně losovat výherce luxusní vířivky v hodnotě 65 000 Kč, zadejte e-mail a zúčastněte se.
Další slosování soutěže za:
Zadáním e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů