Lékový ústav prozkoumal dokumenty k ruské vakcíně Sputnik V a přišel se zajímavým zjištěním

Státní úřad pro kontrolu léčiv důkladně prozkoumal materiály k ruské vakcíně proti covidu-19 Sputnik V. Poté napsal připomínky a předal je úřadu vlády.
i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Dokumenty, které výrobce k vakcíně dodal, byly podle SÚKL absolutně nedostačující, a tvořily jen nepatrný zlomek z toho, co bylo potřeba. V dokumentaci například chyběly pasáže, které se týkají výroby nebo kvality. Není proto možné rozhodnout, jestli je vakcína bezpečná. Další posuzování bude pokračovat až poté, co výrobce potřebné informace doplní.

Rusko nabídlo České republice statisíce dávek své vakcíny

Dokumenty k ruské vakcíně, které měl SÚKL prozkoumat, obsahovaly pouze desítky stran textu. U léčivých přípravků podobného druhu to přitom bývají i desetitisíce stran. Ruská vakcína tak stále nemá souhlas od Evropské lékové agentury, která posuzuje bezpečnost léčiv. Využití Sputniku V i bez potřebného schválení, maximálně s případnou výjimkou od českých úřadů, už dříve prosazoval prezident Miloš Zeman. O očkování ruskou vakcínou prý bude usilovat i nadále, pokud ČR nedostane potřebné množství očkovacích látek od jiných výrobců.


iZdroj fotografie: Pixabay
Ačkoliv se běžně dodávají k vakcínám obsáhlé dokumenty, poslalo Rusko pouze pár desítek stran.

Česká republika už dříve dostala od Ruska nabídku na nákup 300 000 dávek Sputniku najednou a později každý měsíc pak na 150 000 dávek. Jan Hamáček, vicepremiér a ministr vnitra, měl odletět do Moskvy, aby transakci dojednal. Cestu ale nakonec zrušil, šlo prý jen o zastírací manévr kvůli postupu Česka po odhalení, že za výbuchy v muničním skladu ve Vrběticích v roce 2014 stáli agenti ruských tajných služeb GRU.

Většina zemí EU zatím s nákupem Sputniku V otálí

Rusko za pomoci ministerstev, firem a prokremelských médií, spustilo obrovskou kampaň k propagaci Sputniku V. Začalo také šířit dezinformace, že se Západ a Evropská unie snaží podkopat důvěryhodnost této vakcíny, píše se to ve zprávě Evropské služby pro vnější činnost, která je diplomatickým sborem Evropské unie. Rusko a Čína podle zprávy také šíří informace o negativních účincích západních vakcín, aby podryly jejich důvěryhodnost.


iZdroj fotografie: Unsplash
Vakcínu Sputnik V zatím používá v některých případech pouze Maďarsko.

Většina zemí Evropské unie čeká na stanovisko Evropské lékové agentury a s nákupem vakcín vyčkává. Sputnikem V začalo očkovat jen Maďarsko, na Slovensku vedl nákup ruské vakcíny, který zpunktoval premiér Igor Matovič, k vládní krizi a jeho rezignaci. Německá kancléřka Angela Merkelová řekla, že vakcínu koupí jen v případě, že ji EMA doporučí ke schválení. Ani česká vláda tak Sputnik V zatím neobjednala.

Zdroj: ČRO, SÚKL

77 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (80%) 6002 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Tajemství instalatérů, která prodlouží životnost pračky nejméně o pět let a zabezpečí spolehlivou funkčnost
JakZdravě.cz
Česnek konzumovaný nalačno působí jako přírodní antibiotikum a chrání před infarktem aneb skryté prokázané benefity
VědaŽivě
Transformace buněk může být lékem na závažnou civilizační chorobu
ArmádníZpravodaj
Ikonický Colt 1911 slouží americkým vojákům již 110 let. Jedná se o bezkonkurenční zbraň