Levným nákupům v Polsku odzvonilo: Vláda chce zavést změnu, která nepříznivě ovlivní tamní ceny

Lidé, kteří jsou zvyklí zajet si občas levněji nakoupit k polským sousedům si možná už brzy svou volbu rozmyslí.

i Zdroj fotografie: Enriquecornejo / Creative Commons / CC BY
                   

Polsko je totiž pod velkým finančním tlakem a vypadá to, že bude muset omezit státní ochranu obyvatelstva před inflací. Psal o tom web TN. V tamní společnosti se aktuálně diskutuje o zrušení tzv. protiinflačního štítu, který v sobě zahrnuje například nižší DPH na energie nebo nulovou daň na potraviny, napsaly dále TN.

Češi mohli při nákupech v Polsku ušetřit několik stovek korun

Podle expertů to znamená, že se výrazně zvednou ceny. Pocítí to i Češi, kteří jsou zvyklí jezdit do Polska za levnými nákupy. „Náklady za dva roky činí téměř 150 miliard zlotých,“ uvedl v pořadu TVN24 prezident Polského rozvojového fondu Pawel Borys. To je v přepočtu přes tři čtvrtě milionu korun. ​Vláda podle Boryse možná nebude moci protiinflační štít prodloužit, informuje TVN24. Opatření by tak skončilo začátkem příštího roku.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Například nákup 25 vybraných položek, tedy pečiva, masa, mléčných výrobků, nápojů, ale také drogistického zboží, vyšel díky inflačnímu štítu letos v létě v prodejně Lidl v polském městě Bogatynia hned za českými hranicemi v přepočtu na 838 korun. V Lidlu v severočeském Frýdlantu přitom ten samý nákup stál hned 1181 korun, tedy o 343 korun víc. Autem se dá přitom z Frýdlantu do Bogatynii dojet za 14 minut,“ spočítal pro Události247 ekonom Lukáš Kovanda.

Pomohou opatření proti vysoké inflaci?

Inflace v Polsku aktuálně přesahuje 17 procent. Země se navíc potýká s dvojím deficitem, a to jak veřejných rozpočtů, tak běžného účtu platební bilance. Psal o tom web CNN Prima News. Kromě toho je výkon polské ekonomiky úzce svázaný s výkonem ekonomiky německé, která upadá do recese, informuje CNN Prima News. To naznačuje, že Polsko bude muset v rámci snahy o stabilizaci svých veřejných financí v ekonomicky náročné době přistoupit právě ke zrušení protiinflačních štítů, píše dále web. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

O konci těchto štítů by se podle polského premiéra Mateusze Morawieckého mělo rozhodnout v prosinci, psal o tom web Business Insider. I kdyby se však sazby vrátily na původní hodnotu, nebyl by podle premiéra nárůst inflace tak znatelný. Na otázku, jak by to bylo s cenami potravin, které jsou díky nulové dani nižší, však Morawiecki podle Business Insider odpovědět nedokázal.

Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články