Lidé během pandemie často rušili návštěvy lékařů. Odborníci ale před tímto krokem varují

Čechům se během pandemie koronaviru začal zhoršovat zdravotní stav. Podle aktuálních zjištění snížil každý třetí člověk počet svých návštěv u lékaře.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Kardiologové evidují v době epidemie až polovinu zrušených preventivních kontrol. Upozornil na to web Aktuálně. Pacienti tak zanedbávají nemoci srdce a cév, které dlouhodobě tvoří až 40 procent úmrtí v Česku, a jsou tak jejich nejčastější příčinou. Týká se to však také onkologických onemocnění. V těchto případech je klíčové, aby lidé na screening přišli, protože je stále možné případnou chorobu zachytit v brzkém stadiu.

Nemoci srdce patří mezi nejčastější příčiny úmrtí

V roce 2020, kdy v Česku epidemie vypukla, zemřelo přes 129 tisíc lidí. To je o 15 procent více než o rok dřív. Nejčastější příčinou byla ischemická choroba srdeční, druhou pak covid a třetí byly cévní nemoci mozku. „V době největšího náporu pandemie nám pacienti ruší až 50 % preventivních kontrol. Akutní snížení ale není největší problém, spíše to, že pacienti se budou k prevenci obtížně vracet, což bude mít nepochybně negativní dopad do budoucna,“ upozornil Milan Vrablík, který je předsedou České společnosti pro aterosklerózu.

iZdroj fotografie: Pixabay
Důležitá vyšetření neodkládejte

Například počet měření hladiny cholesterolu, která lékaři evidují, v roce 2020 poklesl o 40 %. Vysoká hladina cholesterolu je přitom jedna z nejčastějších příčin onemocnění srdce a cév. Její vyšší výskyt způsobil životní styl, na který si lidé v době pandemie zvykli. Podle Vráblíka je to i tím, že Česko celkově ztloustlo, zvýšila se spotřeba alkoholu a lidé se méně hýbou. „To je něco, co budeme napravovat celou řadu let,“ doplnil.

Důležitá je také onkologická prevence

S případy, kdy bylo vážné zhoršení zdravotní stavu způsobeno odložením návštěvy lékaře, se za poslední rok setkali dva ze tří praktických lékařů. Jak píše web MZČR, deset procent z nich se během pandemie s takovými případy setkávalo dokonce u čtvrtiny vyšetřovaných. Za hlavní důvody zhoršení zdravotního stavu praktici pokládají především sociální izolaci, neaktivitu a stres, který způsobila nová nejistá situace a lockdown.

iZdroj fotografie: IOCB Prague / Creative Commons / CC BY-SA
Zdeněk Hostomský

Epidemiolog Zdeněk Hostomský však upozorňuje, že prevence je velmi důležitá také u onkologických pacientů. „Téměř dva roky to klesalo. Je spousta lidí, kteří tvrdí, že se to projeví dlouhodobě v tom, že počet nezachycených případů, které se daly v ranné fázi léčit, tak přibude. Ale já pěvně doufám, že když se teď ta opatření rozvolnila, tak když řekneme je konec, pandemie skončila, tak lidé začnou zase zpátky chodit do nemocnic a na potřebná vyšetření,“ uvedl pro Události247.

Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články