Příspěvek na energie od státu: Vláda letos uvolní pouze čtvrtinu z celkové podpory

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela sliboval pro letošní topnou sezonu až 16 tisíc pro jednu domácnost. Vše ale bude zřejmě jinak.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Na takzvaný úsporný tarif, který má domácnostem pomoci snížit účty za energie, půjde letos jen čtvrtina z celkově schválené podpory 66 miliard korun, a to na elektřinu a plyn. Píší o tom České noviny. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela odmítl informace médií, že vláda letos pošle lidem jen asi deset miliard korun a zřejmě jen na zvýšené náklady za elektřinu, píší dále České noviny.

Vláda sliby nedokáže splnit

Někteří lidé se podle serveru Blesk v poslední době nestačili divit, když jim přišlo vyúčtování za energie a zálohy na následující topnou sezonu. Smůlu měli dle Blesku především ti, kterým skončila fixace. Vláda je však opakovaně ujišťovala, že je „nenechá padnout.“ Jak dále píše Blesk, nakonec však tento rok kabinet poskytne domácnostem jen čtvrtinu z původně slíbených 66 miliard na energie. Blesk dodává, že podle kuloárních informací budou tyto peníze zatím jen na elektřinu, nikoliv na plyn.

iZdroj fotografie: Úřad vlády ČR
Úřad vlády ČR

Hospodářské noviny uvedly, že plošná podpora od státu pro domácnosti na elektřinu vychází letos na dva až dva a půl tisíce korun na odběratele. Nastavení se ale podle deníku ještě může změnit na jednání vlády. Mluvčí ministerstva průmyslu Vojtěch Srnka Hospodářským novinám řekl, že příspěvek na elektřinu je jen jednou z variant.

Bohaté domácnosti si za příspěvek dopřejí třeba večeři

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela Blesku potvrdil, že příspěvek bude rozdělen na dvě části. „Část schváleného příspěvku, tedy 66 miliard korun, zohledníme v rozpočtu na tento rok a druhou část, protože se jedná o celou topnou sezonu, dáme do rozpočtu na příští rok.“ Síkela pro Blesk dodal, že peníze se vyplatí jak na elektřinu, tak i na plyn. „První část by měla být vyplacena na začátku topné sezony, tedy od 1. října. O té druhé se nyní jedná. Uvidíme ještě, jestli to uděláme k 15. lednu či 1. únoru 2023,“ doplnil podle Blesku.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Lednice

Tento rok lidem přijde jenom asi čtvrtina peněz z celkově slíbených na pomoc přímo s platbami za energie, tedy nějakých deset miliard korun,“ vysvětlil Událostem247 ekonom Lukáš Kovanda. „Jde však o platbu plošnou, takže na ni dosáhnou jak domácnosti potřebné, tak i ty bohaté, které ji vůbec nepotřebují. Vláda letos všem bez rozdílu pošle 2000 až 2500 korun. Movité domácnosti si tak budou moci za peníze od státu zajít třeba na dobrou rodinnou večeři. Těm méně majetným však dva tisíce navíc moc nepomohou,“ dokončil ekonom.

Co si o příspěvku od státu myslíte?

Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články
Popraskané špičky bot se dají zachránit. Díky žehličce budou opět jako nové
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Červená řepa podpoří zdraví srdce, jater, ledvin i střev
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
„Černooké děti“ jsou podle některých výsledkem křížení s mimozemšťany. Kamioňák chvíli po setkání s nimi zemřel
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Rychlost produkce hypersonických raket Kinžal je žalostně nízká, a ke všemu je americký Patriot „ztrapnil“, jak nejlépe mohl