Lidé mladší 60 let by se neměli očkovat AstraZenecou a Johnsonem. Hrozí jim totiž vážné zdravotní komplikace

Česká vakcinologická společnost a Státní ústav pro kontrolu léčiv nedoporučují AstruZenecu a Johnson & Johnson lidem mladším 60 let.
i Zdroj fotografie: Úřad vlády ČR
                   

Obě společnosti ve středu vydaly prohlášení, ve kterém nedoporučují očkování těmito vakcínami lidem mladším 60 let. Pokud někdo už dostal první dávku těchto vakcín, dostane i tu druhou, nově očkovaní ale dostanou vakcínu jinou. K tomuto kroku přistoupili už dříve i některé další evropské země. Důvodem je výskyt syndromu trombózy s trombocytopenií. 
Vakcíny zřejmě způsobují krevní sraženiny v mozku

Podle vědců mohou tyto vakcíny způsobit takzvaný syndrom trombózy s trombocytopenií, při kterém vznikají krevní sraženiny v mozku. Podle Evropské lékové agentury se tento nežádoucí vedlejší účinek objevil přibližně u 0,01 procenta očkovaných, a to převážně v mladším věku. Ministerstvo zdravotnictví proto informuje očkovací centra a praktické lékaře, kde se tyto vakcíny používají. Odborníci také připravili doporučený postup při výskytu těchto krevních sraženin.

Přestože podle České vakcinologické společnosti stále benefity převyšují riziko, přestanou se mladší lidé těmito vakcínami očkovat. U druhé dávky AstraZenecy už je riziko menší, protože problém s krevními sraženinami se vyskytuje většinou po první dávce. Adam Vojtěch vítá aktivitu Státního úřadu pro kontrolu léčiv a jeho informační dopis o postupu při výskytu krevních sraženin. 

Sraženiny se častěji objeví u kuřáků než po očkování

Tyto materiály jsou k dispozici také veřejnosti, a každý si tak může přečíst, jak na sobě rozeznat případné příznaky krevních sraženin v mozku. Přednosta Ústavu všeobecného lékařství Bohumil Seifert také doporučil pacientům konzultovat případné očkování se svým praktickým lékařem, který zná nejlépe anamnézu a případné rizika. Doporučuje věřit více lékařům než bulvárním plátkům, které od očkování odrazují.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Problematické bude nové rozhodnutí především pro praktické lékaře, kterým jsou dodávány právě vakcíny AstraZeneca. Odborníci však upozorňují, že větší riziko výskytu krevních sraženin v mozku mají například kuřáci nebo ženy využívající hormonální antikoncepci. Riziko výskytu tohoto vedlejšího účinku tedy není až tak alarmující.

Zdroj: MZČR

Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (78%) 126 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Rodina zrekonstruovala trup starého letadla na přepychový pojízdný karavan. Kreativitě se meze nekladou
JakZdravě.cz
Proč je peeling tak důležitý
VědaŽivě
Co se děje s tělem při absenci spánku? Zpravidla jde o závažné důsledky, které mohou být v některých případech fatální
ArmádníZpravodaj
Projekt Stargate zkoumal možnosti čtení myšlenek pro vojenské účely