Lidé přišli na to, jak ušetřit na benzínu a naftě: Zjistili, že se jim vyplatí tankovat brzy ráno

Současné vysoké ceny pohonných hmot trápí nejednu domácnost. Řidiči však netuší, že se dá přece jen natankovat více za méně.

i Zdroj fotografie: MichalPL / Creative Commons / CC BY
                   

Na tuto skutečnost upozornil už dříve web Auto. Že se vyplatí tankovat ráno souvisí jednoznačně s okolní teplotou. Pokud by to opravdu platilo v praxi, jednalo by se pouze o období, kdy okolní teploty šplhají k letním hodnotám. Důvodem je to, že benzín spolu s teplotou mění svou hustotu, pokračuje web Auto. 

Studené palivo je hustější

Při teplotě 15 stupňů Celsia by hustota benzínu měla být 720 až 775 kg/m3. Obecně platí, že hustota kapalin spolu se zvyšující teplotou klesá. Závislost ropných frakcí na teplotě je vyjádřena kvadratickou rovnicí, píše dále web Auto. V praxi je tak při nižší okolní teplotě vyšší hustota benzínu. Pokud by tedy řidiči tankovali ráno, kdy je teplota okolí nižší, dostali by při stejných litrech více energie. Po chladné noci by měl být benzin či nafta chladnější, doplňuje web.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Při tankování do kanystru je hrdlo pistole asi 15cm v kanystru. To znamená, že jakmile zpěněný benzín dosáhne na hrdlo pistole, zastaví se přívod paliva do pistole

Pokud by šoféři nabrali více než 10 litrů, podle výpočtu provedeného Američany by mohli ušetřit přibližně 2 až 3 koruny při každém tankování, informuje web Auto. „Tak tohle teda od vás slyším poprvé. Nikdy mě nenapadlo, že by mohla mít teplota vliv na to, kolik do nádrže naliju benzínu. Ale tak můžu to zkusit když pojedu třeba z noční. Myslím však, že taková částka, která by mě vytrhla, to nebude,“ řekl Událostem Petr Mifka z Brna.

Jde o opravdu malé množství úspory, říká manažer

Je pravda, že paliva mají tu vlastnost, že se s teplem nebo chladem roztahují či smršťují. Nicméně můžu motoristy uklidnit, protože při objemu jedné nádrže se jedná zhruba o 0,05 litru až jeden decilitr, takže je to opravdu velmi zanedbatelné množství. Jiné by to samozřejmě bylo při obrovském objemu. Taky by musel nastat velký teplotní výkyv,“ uvedl pro Události247 manažer MOL Martin Pavlíček.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Benzín v průměru zlevnil o 18 haléřů na 37,48 Kč za litr. Nafta pak zlevnila v průměru o 30 haléřů na 36,30 Kč za litr

Aktuálně šoféři natankují litr nafty nebo Naturalu 95 v průměru za 38 korun. Před rokem, když vypukla invaze na Ukrajinu, pohonné hmoty skokově zdražily a v březnu 2022 atakovaly hranici 46 korun. Srovnání přinesl portál CCS, který vývoj cen dlouhodobě sleduje. Dobré je také tankovat pohonné hmoty mimo dálnice, kde jsou ceny nejvyšší. S cenou hýbou i víkendy, svátky nebo prázdniny, kdy mají lidé volno a předpokládá se tak zvýšená hustota dopravy, radí web Portál řidiče.

Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články