Dlouhé ruce státu: Prodej zboží přes internet se už brzy změní k nepoznání. Úřady začnou lidem rozdávat pokuty

Vinted, Aukro a zřejmě i Facebook Marketplace mají od ledna 2023 sbírat údaje o prodejcích a jejich tržbách.

i Zdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
                   

Údaje o prodejci a o tom, kolik zboží přes platformu za rok prodal a kolik na něm vydělal, by pak portály předaly finančním úřadům. Poslat by je měly vždy do 31. ledna, jinak jim má hrozit až pozastavení činnosti. Informoval o tom web Lidovky. Důvodem opatření je evropská směrnice o správní spolupráci v oblasti daní s názvem Directive on administrative cooperation.

Stát přichází o spoustu peněz

Čeští poslanci schválili koncem září zapracování směrnice do české legislativy. Ještě o ní musí hlasovat Senát. Píše o tom web Kupi. Impulsem pro zavedení směrnice byla oblast pronájmu nemovitostí přes portál Airbnb, který slouží k poskytnutí vlastní nemovitosti ke krátkodobému pronájmu turistům, píše dále Kupi. Množství uživatelů této platformy však ze získaných příjmů neodvádělo daně, informuje web Kupi.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Americká společnost Airbnb, která zprostředkovává ubytování v soukromí, zveřejnila horší než očekávaný výhled na závěrečný kvartál a její akcie proto po úterním uzavření burzy oslabily

Data nebude primárně shromažďovat stát, jako je tomu například u elektronické evidence tržeb, ale právě firmy, které takové obchody umožňují, takzvané digitální platformy. Informoval o tom web Ekonom. Společnost Airbnb už na svých stránkách informovala, jaká data o uživatelích bude sbírat a předávat. Půjde o jméno a příjmení, adresu, datum narození a daňové číslo, píše dále Kupi.

Nařízení se nebude týkat všech prodejců

Lidé, kteří na internetových obchodech občas něco prodávají, z novinky radost nemají. „Já občas na Marketplace prodávám oblečení po malé dcerce. Protože jsem na mateřské, tak se mi hodí každá koruna. Pokud bych z toho však měla odvádět daně, tak se mi to ani nevyplatí, protože toto zboží prodávám jen po menších částkách a nijak závratně na tom nevydělám,“ řekla Událostem247 maminka na rodičovské dovolené Michaela Brůžová.

iZdroj fotografie: Timothy A. Gonsalves / Creative Commons / CC BY
Prodej po internetu se novým pravidlem změní

Protože podobné platformy používá velké množství lidí, kteří často prodají jen něco za pár stovek ročně, bude se povinnost hlásit vztahovat především na uživatele, kteří prodávají ve větším množství nebo za vyšší částky. „Tato hranice by měla činit přibližně 50 tisíc korun ročně. Při větším výdělku se dotkne i drobných prodejců,“ řekl Událostem247 mluvčí finanční správy Lukáš Heřtus.

Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články