Pohroma za dveřmi: Čechům začínají ve velkém vypínat topení. Lidé s tím neudělají vůbec nic

Někteří lidé by se měli přiobléci, řada z nich je totiž momentálně odpojena od topení. Nijak to navíc nemůžou ovlivnit.

i Zdroj fotografie: abcMedia
                   

V horské obci Rokytnice mají teploty v ranních hodinách klesat téměř k nule. Stovky tamních obyvatel se však budou i doma muset pořádně obléci. Dodavatel tepla, kterým je společnost Ekoenergy Moravia, totiž v sobotu ráno v obci přerušil dodávky. Psal o tom web TN. Důvodem mají být problematická jednání s vedením města, píše dále TN.

Nejdřív obnovíme teplo, pak budeme jednat

Přerušení dodávek tepla si Rokytnice vyzkoušela už letos v srpnu, připomíná web Deník. „Přerušujeme dodávku tepelné energie od 5. listopadu 8.00 do doby, než bude celá záležitost vyřešena u soudu. Se stížnostmi se můžete obracet na Energetický regulační úřad,“ oznámil podle Deníku v pátek obyvatelům Rokytnice v Orlických horách Luděk Koch, ředitel společnosti Ekoenergy Moravia z Dubňan. 

iZdroj fotografie: Policie ČR
Celou situaci musí nejdřív vyřešit vedení města s dodavatelem

Vedení města situaci intenzivně řeší. „Prioritou je pro nás obnovení dodávek tepla. Pak budeme jednat dál, vlastníkovi firmy Ekoenergy Moravia panu Kochovi nic nechceme upřít, ale potřebujeme mít právní rámec pro vyplacení peněz, které si nárokuje,“ řekl Událostem247 starosta Luboš Michalec, který v čele města stojí od pondělí 31. října. Rokytnice podle něj smlouvu vypověděla, aby se oba subjekty vyvázaly ze smlouvy, která byla uzavřena v roce 2017 a neřešila současné prudké zdražení paliva.

Lidé jsou jako rukojmí

Podle Ekoenergy Moravia je teď na vedení města, aby situaci řešilo. Firma je připravena k jednáním, píše web ČT24. Pro případné obnovení a pokračování dodávek žádá zaplatit navíc jen to, o co se jí zdražily pelety používané jako palivo. Ředitel společnosti Koch odmítl tvrzení, že si firma lidi v Rokytnici vzala jako rukojmí, píše dále ČT24. Radnice ve středu označila stanovisko firmy za diktát s řešením výhodným pouze pro ni, připomíná web. 

iZdroj fotografie: abcMedia
V Domově na Stříbrném vrchu musí ohřívat vodu v bojlerech elektřinou

Dramatická situace je také v Domově na Stříbrném vrchu, který pro svých 47 klientů zatím zajistil vytápění třiceti elektrickými přímotopy. Vodu ohřívá v kombinovaných bojlerech elektřinou. Informoval o tom dále web ČT24. Další možnou další variantou úspor je sestěhování klientů z jednolůžkových na dvoulůžkové pokoje, aby bylo méně pokojů k vytápění. Podle hejtmana Martina Červíčka by pomohlo i přestěhování klientů do jiných zařízení, dokončuje ČT24.

Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články
Čisté plechy bez zdlouhavého drhnutí: Stačí je posypat práškem do pečiva a postříkat citronovou šťávou
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Únava, dušnost a kašel: Jak poznat rozvíjející se astma a co ho spouští
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Novým divem světa se staly duhové hory v Peru. Objevily se díky globálnímu oteplování
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Nejstarší revolver na světě je starý přes 400 let: byl trochu „zaostalý“, ale přesto velmi efektivní. Vlastnil ho důstojník za 30leté války