Vláda konečně řekla, jak lidem pomůže s předraženými energiemi. K vyřešení problémů bude stačit dojít si na úřad práce

Meziresortní iniciativa bude v praxi realizována hlavně na pobočkách Úřadu práce ČR. K informacím se musí dostat i lidé bez přístupu k internetu.

i Zdroj fotografie: abcMedia
                   

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) spolu s Ministerstvem životního prostředí (MŽP) připravilo pro občany nový ucelený informační systém. Píše o tom na svém webu Úřad práce (ÚP). Systém nabídne veškeré informace o možnostech úspor energie či finančních příspěvcích státu. Cílem společné kampaně ,,Zkrotíme energie“ je pomoci domácnostem efektivně snižovat náklady na energie bez výraznějšího úbytku životního komfortu, píše se dále na webu.

Resorty MPSV a MŽP se shodly na formě pomoci lidem

Deštník proti drahotě, tak je nazván komplexní program pomoci občanům v nouzi. Na webu destnikprotidrahote najdou lidé podrobné rady a návody vztahující se ke konkrétním životním situacím. Týkají se mimo jiné příspěvků na bydlení, jednorázového příspěvku na dítě a zejména pomoci s rostoucími cenami energií. Server zdůrazňuje, že česká vláda od začátku roku 2023 zastropovala ceny energií právě aby zmírnila dopady jejich růstu.

iZdroj fotografie: abcMedia
Jističe

Všechny důležité informace lidé už od čtvrtka najdou na našich stránkách, tj. webu MPSV,“ sdělila Událostem247 mluvčí ministerstva Eva Davidová. Autoři návrhu podle ní kladli důraz na to, aby se předkládané informace dostaly snadno opravdu ke každému. Tedy např. i k těm, kteří nemají přístup k internetu. Informace budou lidem podávány přímo při fyzickém kontaktu v rámci návštěv Úřadu práce. Když si přijdou vyřídit dávky, dozvědí se, na jakou podporu mají nárok.

Systémová opatření napomohou také větší míře nezávislosti české energetiky

Je to opravdu iniciativa meziresortní, tedy pana ministra Jurečky a, řekněme, ,dojíždějící’ ministryně Anny Hubáčkové,“ řekla dále Událostem247 Davidová. „Jakýsi poradenský servis, který zčásti půjde za Úřady práce. Tam bude na každém pracovišti připraven člověk, vyškolený v tom, jak lidem radit. Jak se třeba vyrovnat s vysokými cenami za energie a podobně.“ Návštěvník najde příslušný stánek, kde získá letáky i konkrétní rady pro jeho osobní situaci.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Pomoc životnímu prostředí i snížení energetické závislosti ČR

Úsporná opatření a investice do obnovitelných řešení pomáhají chránit životní prostředí a posilovat energetickou nezávislost Česka, uvádí dále ÚP. „Vadí mi, že lidi zbytečně žehrají na dobu, krizi a tak podobně. Já osobně jsem vděčná za každý příspěvek, že pro nás vůbec něco dělají. Žádná vláda nemá neomezené zdroje. Buďme rádi za jakoukoliv pomoc,“ vyjádřila se pro Události247 starobní důchodkyně Hana Trlicová.

Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články