Lovci bouřek věděli o tornádu několik dnů předem | Události247.cz

Lovci bouřek údajně věděli o tornádu několik dnů předem. Nechápou, proč lidi nikdo nevaroval

Zatímco pro obyvatele Hodonínska a Břeclavska bylo čtvrteční tornádo katastrofou, existují i lidé, pro které je něco takového středem zájmu. Říkají si lovci bouřek, nebo tornád.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

O tom, že by právě ve čtvrtek měly být na jižní Moravě pro vznik tornád ideální podmínky, věděli tito lidé díky informacím z radarů asi tři dny předtím. Přesto se až do poslední chvíle většinou stoprocentně neví, jestli i v takovém případě mohutná bouře, které se říká supercela, opravdu vyústí až v ničivé tornádo.
Vznik tornáda byl podle radarů téměř stoprocentní

Jiří Kouřil je fotograf z Liberecka, který se na tyto jevy zaměřuje. Na jeho facebookovém profilu ho sleduje 20 000 lidí. I když o tornádu věděl několik dní dopředu, snímky, které by ho zachytily, se mu nakonec nepodařilo vyfotit. Z Liberce, kde bydlí, vyjel se svým kolegou už odpoledne, ale plány jim zhatila ucpaná dálnice D1, takže na místo nakonec přijeli pozdě.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Proč nebyli včas varováni obyvatelé zasažených oblastí, není prý Kouřilovi jasné. Kolegové z Evropy, kteří sledují numerické modely, prý dopředu vydali upozornění na vznik silných bouřek. Podmínky na to byly tak dobré, že byla téměř stoprocentní jistota, že se tam tornádo spustí. „Divím se, že ústav třeba nepřerušil vysílání v rádiu a nevaroval, že se na to a může město spustit tornádo. Nebo že nevaroval, že padají deseticentimetrové kroupy,“ nechápe Kouřil.

Co dělat při tornádu a kde je „bezpečná vzdálenost“ k jeho natáčení

Lovec bouřek také radí, co udělat, když se taková nebezpečná situace vyskytne. Pokud lidé nemají sklep, měli by se schovat do koupelny do vany. V bytových domech totiž tornádo vysklí okna a je proto dobré se schovat někam doprostřed bytu (ke zdi) daleko od oken. Pokud jsme venku, určitě není dobré chodit do lesa, protože hrozí pády stromů. Nejlépe je vyhnout se místům, kde na nás může něco spadnout.


iZdroj fotografie: Depositphotos

V amerických katastrofických filmech často vidíme, jak hrdinové před tornádem utíkají nebo ujíždějí pryč. Realita je ale jiná. Kouřil řekl, že on se jako pozorovatel snaží bouřím nadjíždět a pozorovat je raději z dálky. Tornádo je dobře vidět ze vzdálenosti pět nebo deset kilometrů. Protože se jeho tubus deset kilometrů nenahne, je to relativně bezpečná vzdálenost. Dalšího takto hororového úkazu bychom se už podle meteorologů dočkat neměli. I když mají na začátku týdne přijít další bouřky, takto silné už snad nebudou.

Zdroj: Jiří Kouřil pro Novinky

Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
5/5 (81%) 1508 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Zdravé náhrady pšeničné mouky pro každý účel. Mají méně kalorií a neobsahují lepek
JakZdravě.cz
Trápení s trávením bude minulostí. Bylina, kterou máte doma, uleví bleskurychle i bez lékařské návštěvy
VědaŽivě
Život na Marsu nikdy neměl šanci. Důvod je prostý, uvádí nová studie
ArmádníZpravodaj
Velké odhalení: USA mají protisatelitní zbraně, které nahánějí hrůzu světovým velmocím