Majitelka dopravní firmy neproplatila řidičům sanitek bonus za covid a peníze si nechala. Podle ministerstva to je v pořádku

Ačkoliv mají zdravotníci dostat za svou tvrdou práci v době covidu bonusový příplatek, rozhodla se majitelka soukromé firmy, že si nechá peníze pro sebe.
i Zdroj fotografie: Radim Holiš / GNU
                   

Peníze navíc přiznává řidičům sanitek vyhláška Ministerstva zdravotnictví, podle níž mají nárok na odměnu 75 000 Kč za svou práci během pandemie covidu-19. K incidentu došlo v Novém Bydžově na Královéhradecku, kde majitelka tamní dopravní společnosti svým zaměstnancům vyplatila pouhou pětinu z celé částky, tedy asi 15 000 korun hrubého. Stalo se tak až poté, co se o věc začali zajímat reportéři České televize. Jeden z řidičů, který na celou věc upozornil, navíc přišel hned po natáčení o práci.

Majitelka své zaměstnance poslala do háje

Tomáš Sedláček jezdil se sanitkou pro pacienty s covidem, nakonec ale onemocněl i on a bohužel měl těžší průběh nemoci. Spolu se svými kolegy se své šéfové Dany Vojtěchové zeptal, kdy dostanou slibovanou mimořádnou odměnu 75 tisíc korun. Ta se na to ale moc netvářila a jen řekla, že jí nějaké peníze přišly. Jenže zaměstnanci od ní prý nedostanou ani korunu, neboť si to podle ní někteří ani nezaslouží.


iZdroj fotografie: Radim Holiš / Creative Commons / CC BY-SA

Řidiči si to ale nechtěli nechat líbit a majitelku o odměnu dál urgovali. Nakonec se jim objevila ve výplatě za květen, bylo to ale o hodně méně než slibovaných 75 000 korun. Vojtěchová řidičům vyplatila pouhých 15 000 hrubého, tedy jen pětinu státem dané částky. Nespokojení zaměstnanci se proto obrátili s prosbou o pomoc na Českou televizi.

Řidič, který na vše upozornil, dostal padáka

Štáb vyrazil do Nového Bydžova a majitelku firmy požádal o rozhovor. Ta se ale s nikým nechtěla bavit a reportérovi zavřela dveře před nosem. Ministerstvo zdravotnictví se k věci vyjádřilo ve smyslu, že pokud zaměstnavatel odmítne tyto odměny vyplatit, tak sice neporuší žádnou právní normu, ale na druhou stranu není vůči svým zaměstnancům férový. Přivlastní si totiž peníze, které byly určeny na výplatu mimořádných odměn a řidiči tedy mají zřejmě smůlu.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Sanitky a dopravní firma Dany Vojtěchové sídlí v nemocnici v Novém Bydžově, která je součástí krajské nemocnice v Jičíně. Její ředitel Tomáš Sláma k tomu řekl, že s tím nemůže nic dělat, protože se jedná o jiný právní subjekt, který od nemocnice bere objednávky na přepravu. A pro Tomáše Sedláčka, který se na ČT obrátil, to mělo ještě dohru, dostal totiž výpověď. Další řidič, který měl poskytnout rozhovor, nakonec na natáčení nepřišel.

Zdroj: ČT

Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
5/5 (81%) 128 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Bydlím zdarma v chytrém domečku o pár metrech čtverečních. Postavila jsem ho svépomocí bez hypotéky a nemůžu být šťastnější
JakZdravě.cz
Tělo vám těmito symptomy předpovídá infarkt. V žádném věku je nepodceňujte, důsledky mohou být fatální
VědaŽivě
Pozor, i v Česku narazíte na smrtelně jedovaté pavouky. Co dělat po styku s nebezpečným osminožcem?
ArmádníZpravodaj
Britské námořnictvo o polovinu zvýší sílu svých torpédoborců. Co je důvodem tak razantního kroku?