Zdražování nekončí: Cena medu se zvedne ve velkém, prodávat se bude i za 300 Kč

Med je oblíbený produkt, který využíváme nejen k vánočnímu pečení, ale prakticky po celý rok, a to například do čaje i na pečivo.

i Zdroj fotografie: abcMedia
                   

Kvůli zdražování energií a potravin teď reálně hrozí, že by mohl stát kilogram této pochoutky až 300 korun. Psal o tom web CNN Prima News. Na vině je především drahý cukr, kterým se včely dokrmují, aby přežily zimu. Ministr zemědělství Zdeněk Nekula, který je i vášnivým včelařem, se kvůli tomu pustil do obchodních řetězců, po kterých žádá vysvětlení. Ty se ale brání.

Cena medu by mohla zlomit rekord

O tom, že med podraží, se mluvilo už v roce 2022. Také tehdy byla na vině vyšší cena nafty, obalového materiálu i cukru, psal web Deník. Včelaři se proto obávají, že jim ubudou zákazníci. Od začátku roku navíc přišli o polovinu dotací. Zatímco loni se cena jednoho kilogramu medu pohybovala okolo dvou set korun, teď ekonomové varují před výrazným zdražením. „Cena by se mohla vyšplhat až na tři sta korun. Tak drahý med jsme v historii České republiky ještě neměli,“ uvedl pro Události247 ekonom Lukáš Kovanda.

iZdroj fotografie: abcMedia
Včelímu medu se neříká tekuté zlato jen tak pro nic za nic. Je to skvělé sladidlo, ale vašemu tělu může prokázat i mnohem větší službu. U některých zdravotních potíží totiž působí jako osvědčený všelék.

Kromě cukru je drahý také vosk na mezistěny, léčiva a samozřejmě velký vliv mají drahé energie. To vše se v ceně cukru promítá. Ceny medu se pohybují také podle regionů. V průměru je to však 180 a 200 korun za kilogram. Myslím ale, že by se nemuselo dál zdražovat, pokud už by se ceny energií nešplhaly dál nahoru. Já se chci hranici 300 korun určitě vyhnout, mám stálé zákazníky a budu se snažit nezdražovat,“ uvedl pro Události247 včelař Jaromír Černý z Brna.

Nekula se stará jen o kamarády

Jedno včelstvo, tedy jeden úl, potřebuje dokrmit až dvaceti kilogramy cukru. Ten ale meziročně zdražil o sto procent. „Když je dvojnásobná cena, tak to velký náklad bude, ale vy včelám cukr dát musíte,“ cituje předsedkyni Včelařského svazu Jarmilu Machovou CNN Prima News. „Med, který včelám vezmeme, na konci sezony nahradíme cukrem, aby včely přežily do jara,“ popsal pro web včelař František Krejčí.

iZdroj fografie: Depositphotos
Český svaz včelařů má více než 54 tisíc členů a 203 včelařských kroužků mládeže. Toto množství představuje 98 procent všech včelařů v naší republice

Ministr zemědělství Zdeněk Nekula je shodou okolností i nadšený včelař. Právě on už také několik týdnů obviňuje supermarkety z toho, že prodávají cukr za velmi vysoké ceny, psal o tom web CNN Prima News. Svaz obchodu v tom ale vidí střet zájmů. „Místo toho, aby ministr Nekula řešil ceny potravin pro lidi, tak řeší cenu cukru pro kamarády včelaře,“ cituje web CNN Prima News prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáše Prouzu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
54 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články
Toto jsou nejčastější chyby při čištění podlah: děláte je také?
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
První pomoc od bolesti nabídne tenisový a lakrosový míček: Masáž s nimi pomůže od bolesti kloubů a zad
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Ženy to při autonehodě odnesou více než muži, zjistili vědci. Může za to konstrukce těla
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Rusko se vrací ke konceptu mnohatisícové tankové flotily po vzoru SSSR: rozjede to ve velkém, válku na Ukrajině to ale neovlivní; snad