Meteorolog prozradil, jak při bouřce minimalizovat riziko zasažení bleskem a zvýšit šance na přežití

Českou republiku v posledních dnech sužují extrémní vedra. S nimi však přichází i větší bouřky, které ročně zabíjí po celém světě desítky tisíc lidí.
i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Každý si jistě všiml, že to poslední dny vypadalo, jako bychom byli spíše v tropických krajích než v České republice. A s příchodem horkého letního počasí pochopitelně stoupá i pravděpodobnost bouřek. Co však vyvolává větší obavy, jsou blesky, které každým rokem zabijí desítky tisíc lidí. Pomineme teď bezpečná místa ve městech, kde jsou hromosvody a na vysokých budovách, stejně jako přečkání bouřky v autě. Nejhorší je čelit bleskům v přírodě na otevřeném prostranství.
Za bouřky nikdy nechoďte do hor

Kromě toho, že může být bouřka krásnou podívanou, hrozí lidem v některých případech i velké nebezpečí. Jsou to totiž právě blesky, které každým rokem zaviní smrt několika desítek tisíc úmrtí a přes sto tisíc zranění. Je sice pravda, že v Česku jde o výjimečnou příčinu smrti, ale ani tak by se toto riziko nemělo podceňovat. Neexistuje totiž skoro žádné místo, které by za bouřky bylo absolutně bezpečné, a proto je dobré vědět, jak se při bouřce zachovat co nejlépe.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Nejhorším místem, kde se můžete ocitnout při bouřce, jsou především hory a další otevřená krajina. Jde o to, že v horách je člověk ve vyvýšené poloze a přitahuje tak blesky mnohem více. V takových případech je pak nejlepší ukrýt se v jeskyni a přečkat, než bouřka přejde. Že přichází bouřka můžete poznat pečlivým sledováním mraků, nebo máte-li telefon, tak se podívat na předpověď. Před bouřkou však může upozornit například i zvýšená statická elektřina – to je stav, kdy vám například stojí vlasy na hlavě nebo slyšíte sršení vysílačů a stožárů. 

Když vidíte blesk, jděte do dřepu

Blesk dokáže zasáhnout člověka několika způsoby. V nejhorším případě se bavíme o přímém úderu, který vás může postihnout především v otevřených krajinách, zejména na louce. V tomto případě dojde přinejmenším k popáleninám kůže, a v horších situacích až k zástavě srdce nebo ochrnutí. Častější variantou zasáhnutí je však tzv. vedlejší blesk, k němuž dojde, když se člověk ukrývá pod stromem. V případě, že do stromu udeří blesk, část proudu projde pak i tímto člověkem a může ho až usmrtit. 


iZdroj fotografie: Depositphotos

Nejčastějšími případy jsou však ty, které jsou spojované s tzv. povrchovým proudem. Bavíme se o tom, že v místě úderu blesku se následně proud po povrchu velmi rychle šíří do okolí. Pokud tedy budete blízko tomuto místu, blesk proteče i skrze vás, a proto je nutné co nejvíce minimalizovat rizika. Toho se dá docílit snížením takzvaného krokového napětí na minimum, čehož dosáhnete, když si například sednete do dřepu s nohama co nejblíže k sobě. Nikdy si hlavně nelehejte, protože poté by skrze vás protékalo velké množství proudu.

Zdroj: ČT / Michal Žák (meteorolog)

Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
5/5 (81%) 226 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Bydlím zdarma v chytrém domečku o pár metrech čtverečních. Postavila jsem ho svépomocí bez hypotéky a nemůžu být šťastnější
JakZdravě.cz
Tělo vám těmito symptomy předpovídá infarkt. V žádném věku je nepodceňujte, důsledky mohou být fatální
VědaŽivě
Pozor, i v Česku narazíte na smrtelně jedovaté pavouky. Co dělat po styku s nebezpečným osminožcem?
ArmádníZpravodaj
Britské námořnictvo o polovinu zvýší sílu svých torpédoborců. Co je důvodem tak razantního kroku?