Podle meteorologů budou Česko o víkendu sužovat bouřky, příští týden ale přinese tropické teploty

Léto je za dveřmi, i když teploty jsou zatím jako na houpačce. Slunce se střídá s deštěm a silným větrem.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Meteorologové slibují, že se trend počasí už změní a teploty v následujících dnech přesáhnou 20 stupňů. Psal o tom web CNN prima News. V týdnu od 19. června by se mohly tepoty přiblížit dokonce až ke třicítce. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu. Tento týden však bude ještě ve znamení častých dešťových přeháněk.

Nejprve déšť a chladno, pak přijdou vedra

Zatímco v tomto týdnu ještě budou nejvyšší odpolední teploty nejčastěji pod letní hranicí do 25 stupňů Celsia a v odpoledních hodinách budeme vytahovat deštníky a pláštěnky, tak v příštím týdnu bude oblačnosti velmi rychle ubývat a teploty půjdou nahoru. Naměříme až 30 stupňů Celsia. A o letním charakteru počasí to bude také v úplném závěru června. Teploty budou až 29 stupňů Celsia a převládat bude polojasná obloha,“ řekla Událostem247 meteoroložka Dagmar Honsová.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Rána budou jasná, odpoledne může místy pršet, ojediněle se vyskytnou bouřky. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu

Léto bez tropických teplot bylo na českém území zaznamenáno naposledy v roce 1940. V posledních letech navíc počet tropických dnů v létě narůstá. Psal o tom web Deník. Na množství tropických dnů od června do srpna byly v posledních letech bohaté především roky 2015 a 2018. Na meteorologické stanici Praha-Ruzyně jich bylo 22. Web Pocasi1 už dříve uvedl, že letos v červnu by se teploty mohly pohybovat od nejnižších 12 do maximálních 22 stupňů Celsia.

Loni už jsme se v tuto dobu koupali

V červenci mají podle webu být teploty od 14 až do 25 stupňů a pršet by mělo zhruba stejně dní jako v červnu. V srpnu by deště mělo být výrazně méně, píše dále web. Pršet by mělo jen tři až osm dnů. Teploty by se měly pohybovat ve stejném rozmezí jako v červenci. Podle meteoroložky Dagmar Honsové je možní v některých oblastech světa z různých indikátorů odhadovat charakter následujícího období.

iZdroj fotografie: Lear 21 / Creative Commons / CC BY
Na pondělí meteorologové předpovídají až 29 stupňů, v následujících dnech pak až 32 stupňů

Například v Austrálii lze z toho, jestli je v Tichém oceánu fáze El Niño nebo La Niña předpovídat, jestli bude zdejší léto oproti normálu spíše deštivé, což způsobuje La Niña, nebo suché, což je důsledek El Niña,“ vysvětlila pro Události247 Honsová. „Pořád se mluví o tom, jak je globální oteplování, ale zatím to teda moc nepozoruji. Loni jsme touto dobou už měli vytažený bazén a děti se koupaly,“ zavzpomínala pro Události247 Hanka Škopíková z Břeclavi.

Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články